REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wybrano najbardziej ulubiony mural w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2017 11:26
Wybrano najbardziej ulubiony mural w Gdańsku
fot. pixabay.com

Wielkoformatowy mural „Tamara Łempicka” Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla został uznany przez internautów za najbardziej ulubiony z Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa. Galeria to 60 wielkoformatowych murali na ścianach bloków.

REKLAMA

Z okazji 20-lecia Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa internauci wybrali swoje ulubione murale. 20 z 60 murali, które zdobyły najwięcej głosów, było w sobotę bohaterami jubileuszowej trasy spaceru z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.

Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej powiedziała PAP, że oddanych zostało 1,7 tys. głosów. Przyznała, że różnice w liczbie głosów były niewielkie. Na zwycięski mural "Tamara Łempicka" Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla znajdujący się na ścianie bloku przy Pilotów 16 F oddano 89 głosów. "Jest to mural bardzo widoczny, m.in. z okien pociągu, jest w ciepłych kolorach" - dodała. Praca z 2016 r. wprost nawiązuje do lotniczej historii przestrzeni, na której powstała Zaspa i jest pochwałą oddaną estetyce modernizmu i polskiej myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego. Samolot na muralu, PZL 37 Łoś został namalowany według plakatu reklamowego przygotowanego na salon lotniczy w Paryżu w 1938 roku. Wizerunek kobiety pilota w dolnej części ściany jest inspirowany postacią Tamary Łempickiej, polskiej malarki modernistycznej.

Na mural niemieckiego malarza, muralisty, Juba Moenstera przedstawiający niepozornego dozorcę zamiatającego ścianę bloku przy Dywizjonu 303 17 A swój głos oddały 73 osoby. "Mural z 2010 r. jest najmniejszym w kolekcji malarstwa wielkoformatowego, na tle ogromnej ściany jest tylko postać zamiatającego mężczyzny" - wyjaśniła Sroka.

Mural "PGR ART" z Pilotów 8 H, który przedstawia zakodowany binarnie cytat z twórczości Witkacego "Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu" otrzymał 54 głosy. Praca Sylwestra Gałuszki i Mikołaja Jurkowskiego z 2009 r. przedstawia kod zerojedynkowy zbudowany z kropek o średnicy 50 i 20 cm.

Pierwsze wielkoformatowe prace na Zaspie powstały w 1997 r. z okazji 1000-lecia Gdańska. Wówczas pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Muralu zorganizował Rafał Roskowiński, który prowadził Pracownię Murales w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Obecnie na Zaspie znajduje się 60 prac, które powstały w ramach Festiwalu Monumental Art i inicjatyw Gdańskiej Szkoły Muralu. "Każdy z murali w kolekcji to oddzielna historia i opowieść. To różnorodne style i nurty współczesnego malarstwa monumentalnego. To prace artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, inne są abstrakcyjne lub związane z osobistym doświadczeniem twórców czy hasłem przewodnim poszczególnych edycji Festiwalu Monumental Art" - tłumaczyła Barbara Sroka.

Festiwal zakończył się w ubiegłym roku, ale murale nadal będą powstawać, chociaż już incydentalnie. "Jest jeszcze dużo miejsca na Zaspie, ale z założenia nie chcieliśmy zamalowywać wszystkich ścian" - dodała. Przyznała, że były propozycje z innych spółdzielni mieszkaniowych, aby na ich terenie też tworzyć taką kolekcję. "Z założenia chcieliśmy to ograniczyć do jednej dzielnicy, żeby to było charakterystyczne i niepowtarzalne" - wyjaśniła.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY