REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 wrz 2016 12:23
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Plac Europejski Art Walk, fot. Ghelamco
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki
Wyjątkowy artysta w wyjątkowym pasażu sztuki

Od 17 września br. w warszawskim pasażu wystawienniczym Art Walk na placu Europejskim pojawi się wystawa „19 snów Olbińskiego”. Niezwykłe zestawienie 19 prac, światowej sławy polskiego artysty Rafała Olbińskiego, przedstawiających krajobrazy z pogranicza jawy i snu, będzie można oglądać w Art Walk do 20 listopada.

REKLAMA

Rafał Olbiński, który jest również autorem ogromnego muralu „Kocham Warszawę” na placu Europejskim, za swoje prace otrzymał już ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W swojej wystawie w Art Walk zatytułowanej „19 snów Olbińskiego” zaprezentuje prace, które stworzył w ostatnich dwudziestu latach. Wszystkie obrazy łączy wspólny mianownik – pochodzą z pogranicza jawy i snu. Poprzez złożone, paradoksalne zestawienia, wypełnione wizjami czasem prawdziwych, a czasem odrealnionych obiektów, postaci, roślin czy przestrzeni wywołują odczucie dwuznaczności – iluzoryczne i niejednoznaczne w odbiorze. Kolor niebieski dominujący w niemal każdym zestawieniu przywołuje na myśl nieskończoność i pozytywną energię pochodzącą ze snów oraz rozprasza negatywne odczucia i myśli.

Wystawa „19 snów Olbińskiego” zainstalowana będzie w dedykowanym takim inicjatywom pasażu sztuki Art Walk na placu Europejskim. Prace można będzie podziwiać w ciekawie zaprojektowanych „oknach” Art Walk całą dobę, w otoczeniu drzew, instalacji wodnych, kolorowych fontann i ogromnych murali. Adres łatwo znaleźć na mapie – plac Europejski znajduje się tuż przy najwyższym biurowcu w Polsce, kompleksie Warsaw Spire, który widać niemalże z każdego punktu w Warszawie.

Art Walk – wyjątkowy pasaż sztuki w Warszawie

Nowe miejsce dla sztuki w mieście to inicjatywa Ghelamco Poland – twórcy placu Europejskiego i dewelopera Warsaw Spire. Galeria Art Walk jest w pełni zintegrowana z otaczającą przestrzenią publiczną na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta i stała się szczególnym miejscem kontaktu między artystami a widzami: umożliwia upowszechnianie prac w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Art Walk ma łącznie 57 metrów długości i składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym „oknem” na wewnętrzną galerię. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana jest do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Za projekt Art Walk odpowiada Mac Stopa – światowej sławy  projektant i laureat wielu międzynarodowych nagród z renomowanej pracowni Massive Design.

 O placu

Plac Europejski to pionierski projekt w przestrzeni publicznej Warszawy. Zajmuje około 1,5 ha i jest ponad dwukrotnie większy od placu Zamkowego. To pierwszy tej skali miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez prywatnego inwestora, który został oddany do dyspozycji warszawiakom i przyjezdnym. Jest to również modelowy przykład rewitalizacji dawnych terenów postindustrialnych na Woli, które przez lata były niedostępne dla mieszkańców miasta i ważny projekt w procesie  przeobrażenia rejonu miasta w okolicy Ronda Daszyńskiego w nowe, przyjazne centrum miasta.

Plac Europejski otaczają kawiarnie i restauracje, wypełniają unikalne instalacje wodne, fontanny oraz zieleń (ponad 14 tysięcy sadzonek roślin, w tym 160 kilku- i kilkunastometrowych drzew). Autorem projektu zagospodarowania placu jest renomowana belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która ma w dorobku takie realizacje jak Jardin du Carrousel w ogrodach Tuileries w Paryżu, kampus Uniwersytetu Antwerpii czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.  Nowe miejsce, stworzone z myślą o mieszkańcach Warszawy, dzięki wizjonerskiemu projektowi w harmonijny sposób połączy funkcje komercyjne i publiczne, wnosząc zupełnie nową jakość w miejską przestrzeń stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY