REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowy koncept architektoniczny szansą dla EXPO 2022 w Łodzi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 19 paź 2017 11:55
Wyjątkowy koncept architektoniczny szansą dla EXPO 2022 w Łodzi
Fot. materiały prasowe
Wyjątkowy koncept architektoniczny szansą dla EXPO 2022 w Łodzi

Polska walczy o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi. Jeśli wygramy wyścig, wydarzenie po raz pierwszy będzie miało miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównymi atutami kandydatury jest lokalizacja, temat i koncept architektoniczny.

REKLAMA

Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi - „City Re:Invented” - będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie, które idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat, Łódź zdobyła ogromne doświadczenie w rewitalizacji – obudzono do życia ponad 200 fabryk, kamienic i osiedli, rozpoczęto proces rewitalizacji całych fragmentów miasta, stworzono listę aż 38 wskaźników, które są brane pod uwagę przy rewitalizacji obiektów. Dodatkowo temat wystawy wpisuje się w wyzwania przestrzenne całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ogromna ilość zdegradowanych obszarów miejskich, portowych i pofabrycznych ulega w ostatnich latach przebudowie i przemianie.

Łódź podczas EXPO chce nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim zachęcić do debaty o rewitalizacji – w aspekcie ekonomicznym, społecznym, kulturowym i środowiskowym. - Miasta na całym świecie stoją bowiem przed ogromnym wyzwaniem związanym z przywracaniem do życia obszarów zdegradowanych, przeludnieniem, gentryfikacją, a także suburbanizacją -- mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. - Podczas EXPO chcemy rozpocząć debatę nt. rewitalizacji jako narzędzia naprawy i sposobu na nowe życie w mieście – w Łodzi, jak i w wielu miastach w Polsce udało się bowiem przywrócić nową jakość życia, sprawić, by mieszkańcy na nowo byli dumni z miejsca w którym żyją.

Oprócz tematu wystawy, atutem Łodzi są specyficzne jej uwarunkowania. Trudno znaleźć dziś na świecie miasta, w których można wybudować olbrzymią wystawę w samym centrum.  Łódź jest pod tym względem unikatowa na skalę światową.

EXPO w Łodzi byłoby też powrotem do organizacji tego typu wystaw w centrach miast. Ponadto w 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nie bez znaczenia jest również kwestia dobrej lokalizacji Łodzi - centrum Europy, miasto znajdujące się na skrzyżowaniu autostrad, z lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od wystawy.

W ramach tematu City Re:Invented na EXPO 2022 planowanych jest aż 11 stref tematycznych, m.in. „CityZen”, „Urban Hereos” i „City Beats”. Część „Home in The City” poświęcona będzie zacieraniu się granic pomiędzy częścią prywatną a publiczną, zaś Metamorphosis Tower to wieża, która stworzona zostanie przy samym wejściu na teren wystawy – ma symbolizować transformację Łodzi – ceglany komin będzie płynnie przechodził w szklany, symbolizując zasilanie miasta czystą energią z ogniw fotowoltaicznych. – EXPO stanowić ma pomost łączący historię Łodzi z jej przyszłością, tkankę miasta niegdyś przeciętą przez linię kolejową oraz miasto z jego mieszkańcami. Symbolem tego spinania będzie skrzyżowanie Osi Miasta (City Avenue), gdzie dominują rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w dużej skali (osie, dominanty, pierzeje) oraz Osi Mieszkańca (Citizen Alley) z przestrzenią dostosowaną do skali człowieka (mała architektura, detale, wnętrza podwórek) – opisuje Jocelyn Fillard, International Architecture Director Sud Architekt Polska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY