REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowy, zielony dach Tarasów Zamkowych

  • Autor: propertydesign.pl
  • 20 mar 2014 12:51
Wyjątkowy, zielony dach Tarasów Zamkowych
Tarasy Zamkowe w Lublinie, fot. IMMOFINANZ Group

Unikatowy projekt galerii handlowej Tarasów Zamkowych w Lublinie łączy w sobie wyjątkową architekturę z wysokimi standardami ekologicznymi. Koncepcję architektoniczną przygotowało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy.

REKLAMA

Tarasy Zamkowe będą nową galerią handlową przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Galerię zaprojektowano w taki sposób, aby w ścisłym centrum miasta powstał atrakcyjny obiekt handlowo-rozrywkowy i jednocześnie miejsce relaksu dla mieszkańców Lublina. Otwarcie centrum zaplanowano już w tym roku.

Jedną z głównych atrakcji Tarasów Zamkowych  ma być zielony dach. Projekt zagospodarowania zielenią dachu Tarasów Zamkowych obejmuje obszar o powierzchni ok. 16700 mkw. Teren dachu podzielony został ze względu na sposób użytkowania i typ uprawy na tzw. „ogrody na dachu” oraz „zielone dachy”. Podstawowym założeniem projektowym jest stworzenie na dachu Tarasów Zamkowych rozległej, zielonej przestrzeni, nawiązującej do naturalnych krajobrazów nadrzecznych doliny rzeki Bystrzycy. Cechami wyróżniającymi projekt są umieszczone na dachu skwery, trawniki, ciągi spacerowe. Publiczne skwery usytuowane na dachu galerii stworzą przestrzeń do spotkań mieszkańców Lublina i organizacji wydarzeń.


„Ogrody na dachu” obejmą ponad 5 tys. mkw. ogólnodostępnych stref z uprawą intensywną, gdzie mogą rosnąć zarówno krzewy, drzewa, jak i byliny. Ogrody intensywne znajdują się na kilku poziomach, w południowej i zachodniej części dachu Tarasów Zamkowych, tworząc zieleń towarzyszącą ciągom komunikacyjnym, przestrzeni rekreacyjnej i widowiskowej. Zieleń wysoka w postaci drzew liściastych pojawi się przy ciągach spacerowych na zielonych skarpach łączących poszczególne przestrzenie do rekreacji i wypoczynku.


„Zielone dachy” to przestrzeń niedostępna dla spacerujących, gdzie zaplanowano uprawę ekstensywną na cienkiej warstwie substratu glebowego. Zastosowano tu roślinność dostosowaną do trudnych warunków siedliskowych, o dużych zdolnościach regeneracyjnych: trawy, zioła, sukulenty. Uprawa ekstensywna zajmuje ponad 10 tys. mkw. dachu Tarasów Zamkowych.


Projekt zieleni obejmuje również uprawę w gruncie – w opaskach przy elewacji zachodniej i północnej pod uprawę pnączy, a także na terenie towarzyszącym budynkowi od strony południowej. Ze względu na projektowaną podziemną infrastrukturę techniczną oraz sąsiedztwo drogi pożarowej na tym terenie zaproponowano głównie nasadzenia zieleni niskiej.

Inwestorem Tarasów Zamkowych jest austriacka spółka IMMOFINANZ Group.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY