REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wymalować Ursynów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lut 2018 16:46
Wymalować Ursynów
fot. blogusz.pl, materiały prasowe Bakcyl Studio
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów
Wymalować Ursynów

Projekt Ursynowskie Murale realizowany od 2014 roku przez Bakcyl Studio ma promować i upiększać Ursynów. Plany na ten rok są ambitne - powstanie 10 kolejnych murali.

REKLAMA

Idea wymalowania Ursynowa wykluła się w 2014 roku, przed drugą edycją budżetu partycypacyjnego, podczas spaceru wśród bloków. Twórcy z agencji Bakcyl Studio doszli do wniosku, że nieodżałowana wielka płyta, znak szczególny Ursynowa, to nic innego, jak zagruntowana płyta pilśniowa, setki metrów kwadratowych czystego płótna, które tylko czeka na swój street art. Krótko mówiąc, jest to porażające marnotrawstwo użytkowej przestrzeni publicznej.

Tak narodził się pomysł na serię murali, które powstają do dziś. W planach na 2018 rok jest kolejnych 10.

- Założenie, które przyjęliśmy projektując murale, to stworzenie prac o profilu „ursynowskim”, nawiązujących do lokalnej historii, takich, które staną się wizytówką dzielnicy. Efektem naszej pracy były trzy murale powstałe w 2016 roku - komentuje Bartosz Podlewski, dyrektor kreatywny Bakcyl Studio i autor projektu Ursynowskie Murale.

Pierwszy projekt to Stanisław Anioł Stróż, który znalazł się na ścianie dobrze wyeksponowanego budynku przy ul. Kazury 10. Mural jest upamiętnieniem postaci gospodarza domu, wyśmienitej kreacji aktorskiej Romana Wilhelmiego z kultowego serialu Alternatywy 4. Serial, o czym nie każdy wie, kręcony był właśnie na Ursynowie, przy ul. Grzegorzewskiej 3.

Drugi projekt, Niedźwiedź i motyl, to kreatywna interpretacja ursynowskiego herbu, przedstawiającego niedźwiedzia. Herbowy miś ma potencjał na lokalną gwiazdę, uznano więc, że warto przedstawić go szerszej publiczności. W ten sposób trafił na ścianę budynku przy ul. Meander 16, wzdłuż reprezentacyjnej Al. KEN i choć częściowo zasłania go sąsiedni budynek, jest to dobra lokalizacja, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Natolin. Dzięki temu miś pełni rolę swego rodzaju odźwiernego i jest dobrze wyeksponowany. Poza tym, dzięki wrodzonemu wdziękowi, stał się gwiazdą Instagrama i idolem ursynowskiej dziatwy, która ochoczo go pozdrawia.

Trzeci projekt to mural Ptaki, który znalazł się na ścianie przy ul. Na Uboczu 4. Jest to mural w założeniu dekoracyjny, przedstawiający ilustrację utrzymaną w stylistyce rysunków ornitologicznych. Ten również jest dobrze zlokalizowany, bo znajduje się w osiedlowym węźle komunikacyjnych, na przecięciu dróg między NOKiem, Ursynoteką, przedszkolem, gimnazjum i przychodnią. Mówiąc językiem budżetu partycypacyjnego, spełnia „kryterium ogólnodostępności”. Mural Ptaki, choć niezwiązany bezpośrednio z historią Ursynowa, ma również swój żelazny elektorat i przez niektórych jest oceniany jako najlepszy z serii.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY