REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wystawa Asamblaże w Muzeum Sztuki w Łodzi już od piątku

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2018 15:10
Wystawa Asamblaże w Muzeum Sztuki w Łodzi już od piątku
fot. Pixabay

Wystawę Asamblaże. Angela Melitopoulos i Maurizio Lazzarato zaprezentuje od piątku Muzeum Sztuki w Łodzi. Na ekspozycję złożą się instalacje wideo poświęcone praktyce francuskiego psychoterapeuty i filozofa Felixa Guattariego.

REKLAMA

Tytuł wystawy nawiązuje do stosowanej w sztukach plastycznych formy - asamblaż to trójwymiarowa odmiana kolażu, stworzona z wykorzystaniem przedmiotów gotowych, ewentualnie specjalnie spreparowanych przez autora pracy.

W łódzkim Muzeum Sztuki Angela Melitopoulos i Maurizio Lazzarato przedstawią swój audiowizualny projekt badawczy poświęcony Felixowi Guattari (1930-1992), jego antyautorytarnej, rewolucyjnej działalności, praktyce psychiatrycznej, filozofii, estetyce i antropologii. Jak podaje kuratorka wystawy Joanna Sokołowska, Melitopoulos i Lazzarato koncentrują się na jego zainteresowaniach animizmem, koncepcjach podmiotowości i ekozofii; przybliżają je i rozwijają w odniesieniu do praktyki prowadzonej przez Guattariego w eksperymentalnej klinice La Borde, a także percepcji jego myśli w Brazylii i Japonii.

Felix Guattari był francuskim psychoterapeutą, filozofem i aktywistą politycznym. Studiował psychoanalizę u Jacques'a Lacana, od początku lat 50. do końca życia pracował w eksperymentalnej klinice La Borde, gdzie w tamach terapii próbowano wykorzystywać kreatywne zdolnosci pacjentów, próbowano zerwać z hierarchią podziału pracy i relacji między terapeutami i pacjentami, tworzono eksperymentalne terapie grupowe.

Na wystawę w Muzeum Sztuki składają się dwie trzykanałowe instalacje wideo: "Asamblaże" i "Życie cząstek". Część pierwsza składa się z fragmentów filmów dokumentalnych, rozmów z przyjaciółmi i współpracownicami filozofa. Prezentacja przybliża działalność kliniki La Borde i obrazuje prowadzone przez Guattariego poszukiwania tradycji kulturowych w Brazylii.

Z kolei w "Życiu cząstek" pokazano zainteresowanie Guattariego kultami animistycznymi w Japonii. Dla autorów pracy był to punkt wyjścia do opowieści o powojennej polityce energetycznej i aktualnej sytuacji kraju po katastrofie nuklearnej w Fukuszimie w 2011 r. Melitopoulos i Lazzarato rozwijają w tej instalacji myśl Guattariego odnoszącą się do trzech współzależnych poziomów rzeczywistości - umysłu, społeczeństwa i środowiska.

Jak podkreślają organizatorzy łódzkiej ekspozycji, każda z instalacji stanowi rodzaj tryptyku, którego części tworzą swoisty asamblaż obrazu, tekstu i dźwięku.

Angela Melitopoulos studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie; tworzy instalacje wideo, wideo-eseje, dokumenty i prace dźwiękowe, a także teksty teoretyczne. Jej prace były pokazywane m.in. w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Whitney Museum w Nowym Jorku, Generali Foundation w Wiedniu, Berlinale, Haus der Kulturen der Welt w Berlinie, Antoni Tapies Foundation w Barcelonie.

Maurizio Lazzarato to socjolog i filozof specjalizujący się w badaniu relacji między pracą, gospodarką a społeczeństwem. Wykłada na Uniwersytecie Paryskim I, jest również członkiem College international de philosophie (Ciph) w Paryżu.

Wystawę "Asamblaże. Angela Melitopoulos i Maurizio Lazzarato" będzie można oglądać w łódzkim Muzeum Sztuki do 8 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY