REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyższe kary za nielegalne reklamy. Poprawka do ustawy krajobrazowej

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2015 10:17
Wyższe kary za nielegalne reklamy. Poprawka do ustawy krajobrazowej
fot. Fotolia

Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych, a więc będą zależeć od stawek ustalonych przez samorządy i od wielkości reklamy - zakłada poprawka Senatu do prezydenckiej ustawy krajobrazowej, którą w piątek poparli posłowie.

REKLAMA

Możliwość zastosowania kary, która będzie czterdziestokrotnością opłat reklamowych, jest znacznie surowszym rozwiązaniem niż to, które posłowie poparli uchwalając ustawę w marcu. Wtedy Sejm zdecydował, że kary za nielegalne reklamy będą mogły wynosić najwyżej 5 tys. zł.

Decyzja senatorów to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowiska i organizacje społeczne walczące o estetykę przestrzeni publicznej. Ich zdaniem decyzja Sejmu, by kary za nielegalne reklamy wynosiły nie więcej niż 5 tys. zł pozbawiało ustawę "zębów" i czyniło jej rozwiązania nieskutecznymi.

Zdaniem społecznych aktywistów taka sankcja byłaby niewystarczająca, bo przychody z reklam, szczególnie wielkoformatowych umieszczanych w centrach miast, są wielokrotnie wyższe. Senatorowie zgodzili się z tym argumentem strony społecznej.

Ustawę o ochronie krajobrazu skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski w ramach inicjatywy ustawodawczej latem 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY