REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 lut 2015 10:15
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Marek Dunikowski, architekt, założyciel biura DDJM
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie
Wyższy budynek już w Krakowie nie powstanie

Architekci z biura DDJM projektują w stolicy Małopolski znany wieżowiec – stojący w centrum miasta od lat 70. Szkieletor. O tym projekcie i o jakości architektury obiektów komercyjnych w Krakowie i Warszawie mówi dla Propertydesign.pl architekt Marek Dunikowski.

REKLAMA

Jak wspomina założyciel biura DDJM, Marek Dunikowski, konkurs na projekt Szkieletora odbył się w roku 1968 - Ja wówczas zdawałem na wydział Architektury... - mówi architekt.

Wieżowiec przy Rondzie Mogilskim miał być elementem nowej wizji centrum Krakowa. Budynek powstawał długo i nie mógł doczekać się końca realizacji. Został tylko znany wszystkim szkielet i od lat 70. stoi tak do dziś, już przeszło 40 lat. - To całe moje życie zawodowe. I teraz, pod koniec kariery, przyszło mi się zmierzyć z tym projektem na nowo - mówi Marek Dunikowski.

- Jest już prawomocne pozwolenie na budowę, jednak inwestor prowadzi jeszcze rozmowy z miastem na temat kar naliczonych za nieterminowe rozpoczęcie prac. Mam jednak nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie, historia zatoczy koło i budowa wreszcie ruszy. No chyba, że warunki ekonomiczne na to nie pozwolą – z tym bywa różnie - dodaje architekt.

Nowy Szkieletor stanie się dominantą architektoniczną miasta… nie ma drugiego wieżowca w stolicy Małopolski. Marek Dunikowski, jak sam mówi, jest głęboko przekonany, że wyższy budynek w Krakowie już nie powstanie.

- Nie bardzo widzę miejsce na drugą taką inwestycję blisko centrum miasta. Co prawda studium zagospodarowania przestrzennego przewiduje obszary, gdzie dopuszcza się lokowanie wysokich budynków, ale w dużej odległości od miasta, która nie ma wizualnej relacji z centrum i z projektowanym przez nas wieżowcem. Nie będzie miało to także uzasadnienia ekonomicznego, bo wieżowce nie powstają z widzi mi się architekta i inwestora, ale z kalkulacji finansowej. Na terenach otwartych, gdzie nie jest gęsto i ciasno, nie ma takiej potrzeby. Downtown zawsze rodziło się w ścisłym centrum. Bo grunt jest tak drogi, że trzeba uciekać do góry - mówi Dunikowski.

Szkieletor jest już konstrukcją zastaną. Architekci z DDJM podnieśli ją o 10 metrów. - Konstrukcja ta jest w bardzo dobrym stanie i znacznie przewymiarowaną w stosunku do dzisiejszych możliwości - ocenia Dunikowski.

A jak ocenia architekturę obiektów komercyjnych w Krakowie?

- Architekturę dobrze, ale zdecydowanie gorzej oceniam urbanistykę. To wynik struktury własnościowej. Kraków jest miastem prywatnym, poszatkowanym na bardzo różne, małe własności. Przez to wprowadzenie dyscypliny w układzie urbanistyczno-przestrzennym jest niezmiernie trudne, a pewne rzeczy są już nienaprawialne - mówi Marek Dunikowski.

Jak na tym tle wypada Warszawa? Według Marka Dunikowskiego Warszawa to miasto prostsze do sterowania przestrzenią… - W stolicy projektowaliśmy tylko dwa budynki i nie chciałbym stawiać się w pozycji znawcy Warszawy, ale dziwi mnie kompletnie przypadkowe lokowanie wieżowców – są rozrzucone prawie po całym mieście i nie tworzą zwartego centrum, ani spójnej kompozycji. Nie chciałbym przywoływać tu Nowego Jorku i Manhattanu, ale to przecież najbardziej wyraźny przykład jak powinno wyglądać downtown - mówi Dunikowski i dopowiada:

- Skoro zapadła decyzja, że w centrum Warszawy, wokół Pałacu Kultury i Nauki mogą powstać kolejne wieżowce, to myślę, że jeśli zabudowa w tym rejonie zagęści się, to kompozycyjnie wyglądać będzie lepiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY