REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu zabezpieczone

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2018 09:31
Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu zabezpieczone
fot. unsplash

Trwają prace przy zabezpieczeniu przed osuwaniem się wzgórza nad rzeką Sołą w Oświęcimiu, na którym stoją średniowieczne zamek i wieża – poinformowała w poniedziałek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

REKLAMA

- Prace potrwają do wiosny przyszłego roku - dodała rzecznik. W tych częściach wzgórza, gdzie występują największe uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu, wykonane zostaną m.in. kotwy gruntowe i ułożona siatka wraz z matą przeciwerozyjną. Powstanie też konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

Wzgórze zamkowe zaczęło się rozwarstwiać wkrótce po powodzi w 2010 r. Wówczas jego część została wzmocniona kotwami oraz poprzez ułożenie maty przeciwerozyjnej.

Katarzyna Kwiecień dodała, że w drugiej połowie br. rozpoczną się także prace przy kryjących się we wnętrzu wzgórza dwóch przecinających się tunelach z drugiej połowy XX w. Jeden wybudowali austriaccy zaborcy, a drugi niemieccy okupanci.

Prace w tunelach będą polegały m.in. na odtworzeniu otworów wejściowych i skomunikowaniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg. Potrwają one do lata 2019 r. Oświęcimskie Muzeum Zamek w przyszłości chce ulokować w tych podziemiach trasę historyczną.

Projekt obejmujący wzmocnienie wzgórza oraz przygotowanie tuneli dla zwiedzających będzie kosztował ponad 4 mln zł. Oświęcim pozyskał na ten cel 1,3 mln zł z funduszy UE.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY