REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wzorcowa konserwacja na warszawskim Żoliborzu

  • Autor: UM Warszawa
  • 19 lip 2017 11:50
fot. UM Warszawa

Elewacja zabytkowego budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 100 przy ul. Czarnieckiego 49 jest już po remoncie. Oczyszczono ją, zabezpieczono, zrekonstruowano, ale przede wszystkim po mistrzowsku zrealizowano zalecenia konserwatora zabytków o zachowaniu uszkodzeń z czasów powstania warszawskiego.

REKLAMA

- Dzięki temu remontowi nie tylko uratowano i zachowano pamiątkę po powstaniu warszawskim, ale stworzono lepsze warunki do nauki dzieciom, które uczą się w tej szkole - powiedział podczas briefingu prasowego Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy. – Remont wyszedł bardzo dobrze i należy pamiętać, że te dziury w fasadzie to nie niechlujstwo ekipy remontowej, ale specjalny zabieg konserwatorski – podkreślił Paszyński.

Modernistyczny budynek, z charakterystyczną stylizowaną dekoracją, wzniesiono w latach 1930-34 wg. projektu architekta Jana Koszyc-Witkiewicza. Przed wojną mieściła się w nim szkoła dla dzieci rodzin wojskowych. W trakcie wojny pod kamuflażem działalności charytatywnej, funkcjonował tam punkt schronienia dla Żydów, zaś w czasie powstania warszawskiego – szpital polowy nr 104, który pod koniec sierpnia 1944 roku z powodu silnego ostrzeliwania został ewakuowany do Fortu Sokolnickiego. Zachowanie śladów po kulach na wschodniej i częściowo na północnej elewacji było wyzwaniem dla wykonawcy remontu.

- Naszym zadaniem było doprowadzenie tej fasady do stanu konserwatorskiego – powiedział Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków – Dobieraliśmy skład tynku, materiały murarskie, cegły klinkierowe, kolorystykę. Dodaliśmy do zaprawy mikę, którą przed wojną wykorzystali budowniczowie. Ten ozdobny dodatek do tynku był bardzo modny w latach 20.XX wieku.

Zakres prac był szeroki, oprócz zrealizowania ww. zaleceń konserwatorskich wykonano renowację całej elewacji budynku, odtworzono zdegradowane schody wejścia głównego i kuchennego, zrujnowany komin kotłowni, pergole w ogrodzie. Wymieniono także rynny, parapety, wyremontowano daszki nad wejściami i uzupełniono oświetlenie zewnętrzne.

- Zachowanie przestrzelin wymagało pracy rzemieślniczej. Każda z zachowanych dziur po kulach została zabezpieczona przed osuwaniem się tynku z krawędzi, a widoczna cegła zaimpregnowana - dodał M. Krasucki.

- Z ponad 3 tysięcy przestrzelin zachowaliśmy tysiąc – powiedział Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta – Wykorzystaliśmy 5 tys. cegieł do odtworzenia brakujących elementów fasady. Pozyskaliśmy je z cegielni w Gozdnicy, która produkuje materiał taki jak przed wojną.

Budynek szkoły został wpisany do rejestru zabytków w 1991 r., jest przykładem obiektu użyteczności publicznej Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Budynek ten wyróżnia bogaty detal architektoniczny wykonany z cegły klinkierowej, z której powstały wykończenia naroży, okien oraz jodełkowy ornament fasady. Klinkierowe dekoracje na elewacji przypominają wycinanki ludowe. Podczas remontu uzupełniono ich liczne braki i zniszczenia.

Obecnie przy ul. Czarnieckiego 49 mieści się Zespół Szkół Specjalnych Nr 100, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa Nr 123 i Gimnazjum Nr 66. W placówce tej kształceni są uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniowie ze sprzężoną niepełnosprawnością, z wyjątkiem osób poruszających się na wózkach.

Remont obiektu wykonało m.st. Warszawa (Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta), a generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków ,,Mateusz”z Warszawy. Koszt inwestycji wyniósł 1 402 170,45 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY