REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Z Emilii nad Wisłę. Oficjalne otwarcie Muzeum nad Wisłą

  • Autor: UM Warszawa
  • 17 mar 2017 09:15
Z Emilii nad Wisłę. Oficjalne otwarcie Muzeum nad Wisłą
Projekt artysty Sławomira Pawszaka zwyciężył w konkursie na projekt plastyczny fasady Muzeum nad Wisłą – tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zbliża się oficjalne otwarcie Muzeum nad Wisłą w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń kulturalna nad rzeką, a jednocześnie tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej do momentu wybudowania nowej siedziby na placu Defilad. Muzeum znajduje się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym wcześniej jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie.

REKLAMA

– Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki  Nowoczesnej w tej przyjaznej przestrzeni dzielnicy Wisły – dzielnicy, która z roku na rok jest odkrywana przez coraz więcej warszawiaków, stwarza im niepowtarzalną szansę na obcowanie ze sztuką i kulturą – mówi Hanna Gronkiewicz-Walt, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Jestem przekonana, że dzięki ciekawym planom wystawienniczym i działaniom edukacyjnym muzeum odegra dużą rolę w aktywizacji uczestnictwa w kulturze mieszkańców naszego miasta.

W ostatnich latach warszawiacy na nowo odkrywają dla siebie rzekę, a rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Wisły. Po lewej stronie rzeki powstają bulwary, a po prawej biegnie dzika ścieżka przyrodnicza, duma stolicy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. „Syrena herbem twym zwodnicza“. Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum obejrzy połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. 

Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii.

Wystawa składa się z blisko 150 prac artystów polskich i zagranicznych, obiektów historycznych oraz wyboru varsavianów dokumentujących dzieje stołecznego herbu. Zgromadzony materiał ikonograficzny przedstawia bogate dzieje symbolu od starożytności, aż po współczesność. 

Oficjalne otwarcie wystawy

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 25 marca o godz. 12.00. Tego dnia wystawa czynna będzie do godz. 22.00.  Impreza rozpoczynająca działalność Muzeum nad Wisłą będzie miała charakter weekendowego pikniku, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy akurat będą spędzać dzień nad Wisłą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

O budynku

„Muzeum nad Wisłą” znajduje się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym wcześniej jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Muzeum na Pańskiej 3  bez zmian realizuje program  wystaw i wydarzeń towarzyszących. Działa również kawiarnia i księgarnia. Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY