REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabrzańskie muzeum zdigitalizuje zbiory i likwidowane kopalnie

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2018 16:47
Zabrzańskie muzeum zdigitalizuje zbiory i likwidowane kopalnie
fot. Pixabay

Kilkanaście tysięcy skanów ponad 3 tys. swoich eksponatów wykona Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, aby następnie udostępnić je w sieci. Muzeum będzie też wykonywało i prowadziło cyfrową dokumentację likwidowanych zakładów górniczych.

REKLAMA

To założenia unijnego projektu, którego umowę o dofinansowanie podpisali w piątek członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba oraz dyrektor zabrzańskiego muzeum górniczego Bartłomiej Szewczyk.

"To projekt dwupłaszczyznowy. Z jednej strony zamierzamy zdigitalizować i udostępnić zbiory w wersji cyfrowej, ułatwić do nich dostęp, a z drugiej strony stworzyć Ośrodek Dokumentacji Górniczej, unikatowy w skali Europy. Chcemy skanować i zachowywać dokumentacje obiektów górniczych przeznaczonych do likwidacji, a ten ośrodek ma gromadzić wiedzę na temat tych obiektów, wyrobisk górniczych czy maszyn" - wyjaśnił Szewczyk cytowany w piątkowej informacji urzędu marszałkowskiego.

Projekt zakłada utworzenie w Muzeum pracowni digitalizacji - wraz z podsystemami wspomagającymi zarządzanie i inwentaryzowanie zbiorów. W różnych technologiach wykonanych ma zostać 16 659 skanów łącznie 3059 eksponatów, w celu udostępnienia w sieci. Ponadto w formie cyfrowej zostanie upowszechniona baza danych z informacjami dotyczącymi zasobów muzealnych.

Dzięki drugiej części projektu maszyny i urządzenia likwidowanych zakładów górniczych będą digitalizowane i pokazywane trójwymiarowo w sieci wraz z otoczeniem (budynków czy wyrobisk) i - dzięki temu - ocalane od zapomnienia.

Unijny projekt dotyczący digitalizacji - o wartości 3,1 mln zł i dofinansowaniu w wysokości 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - wpisuje się w inne przedsięwzięcia zabrzańskiej placówki. Pracownia digitalizacji ma znaleźć się w jej głównej siedzibie - przygotowanej obecnie do przebudowy w ramach dofinansowanego już z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu "rewitalizacji i udostępnienia poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska" o wartości 84,5 mln zł.

Ok. 58,5 mln zł z POIiŚ wesprze m.in. kompleksowy remont i zmianę funkcji dotychczasowej głównej siedziby Muzeum przy zabrzańskiej ul. 3 Maja, odnowienie zniszczonego budynku cechowni dawniej należącej do kompleksu kopalni Królowa Luiza (pod kątem otwartego magazynu) oraz prace w części zasadniczego kompleksu tej kopalni (nowe przestrzenie wystawowe w adaptowanych obiektach). Część środków trafi też do partnera projektu, miasta Chorzów - pod kątem planowanego w tym mieście Muzeum Hutnictwa.

Z kolei Ośrodek Dokumentacji Górniczej - obok m.in. wystawy poświęconej węglowi i szeregu innych przedsięwzięć, także społecznych - znajdzie siedzibę w zrewitalizowanej (planowo do końca 2019 r.) wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu. Na oszacowaną na 34,1 mln zł adaptację obiektu z 1909 r. Muzeum zdobyło już ponad 23,6 mln zł dofinansowania z RPO. Kwotę tej dotacji uzupełni jeszcze do wartości ok. 26,5 mln zł dotacja z budżetu państwa (do przedsięwzięć rewitalizacyjnych).Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY