REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa EC Szombierki sprzedana. Co planuje inwestor?

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2016 16:08
fot. materiały prasowe

Monumentalną zabytkową Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu sprzedał koncern Fortum prywatnemu inwestorowi. Spółka Rezonator deklaruje zamiar urządzenia tam w kolejnych latach „innowacyjnego parku muzycznego”; rodzaj centrum rozrywki np. z teatrem 3D. Architektura elektrociepłowni inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi.

REKLAMA

Sprzedaż elektrociepłowni ma być krokiem w kierunku jej zabezpieczenia i przystosowania do nowych funkcji. W ostatnich latach społecznicy i miłośnicy regionu coraz częściej alarmowali, że wraz z wygaszaniem produkcji obiekt, którego architektura przypomina nie tyle typową fabrykę, a bardziej gigantyczną świątynię, stopniowo niszczeje i pada ofiarą złodziei złomu.

W czerwcu trójstronne porozumienie ws. sprzedaży Szombierek zawarli przedstawiciele Fortum, samorządu Bytomia oraz wskazanej przez to miasto spółki Rezonator. Akt notarialny finalizujący sprzedaż obiektu strony podpisały we wtorek (nie ujawniając ceny, sygnalizując tylko, że uwzględnia ona m.in. stan obiektu i zastrzegając, że nie chodzi o przekazanie go za złotówkę).

Dyrektor ds. produkcji Fortum Piotr Górnik podkreślił, że firma od momentu, kiedy stała się właścicielem elektrociepłowni (wraz z innymi zakładami) zgłaszała chęć i podejmowała wiele działań, aby przekazać ją "we władanie właściwym organom". "Na początku wydawało nam się, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie tego obiektu do władz samorządu" - wskazał.

Przypomniał, że m.in. w ub. roku samorząd woj. śląskiego powołał zespół roboczy, którego zadaniem było wypracowanie możliwości zagospodarowania Szombierek, jednak - jak podkreślił - "bez końcowych rozwiązań". Teraz sprzedaż obiektu odbyła się "na bazie rekomendacji miasta".

"Po wielu próbach, po sześciu latach poszukiwania, razem z miastem Bytom wypracowaliśmy na bazie programu przedstawionego przez firmę Rezonator decyzję, aby to właśnie Rezonator przejął pałeczkę zarządzania EC Szombierki i zmiany przeznaczenia tego wiekowego już obiektu" - zaznaczył Górnik.

Wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Rezonatora, wokalistka i producentka Karolina Glazer wyraziła nadzieję, że planowany w Szombierkach projekt będzie miał oddźwięk nie tylko w skali Śląska i Polski, ale i Europy. Pytana przez dziennikarzy o szczegóły, przede wszystkim prosiła "o chwilę cierpliwości, dlatego że obiekt jest wielki, zacny i wymaga niezwykłej opieki".

"Najważniejsze w tej chwili dla nas jest zabezpieczenie tego obiektu. Pomysł, projekt, program - wszystko jest gotowe, mamy wielu partnerów na świecie - są to Anglicy, Amerykanie, również polskie znakomite firmy. W Bytomiu chcemy zaproponować innowacyjny park muzyczny: muzyczny disneyland, miejsce rozrywki, rekreacji - dla rodzin z dziećmi, dla ludzi, którzy kochają sztukę, muzykę, którzy są otwarci na nowe doświadczenia" - mówiła Glazer.

Dopytywana zasygnalizowała pomysł, aby jedną z pierwszych funkcji, która pojawi się w Szombierkach, był teatr 3D. "Nie kino 3D. Teatr 3D. To obecnie najnowocześniejsza technologia na świecie; pracujemy z wybitnymi twórcami w tej dziedzinie i to jest coś, o co pytają ludzie w Londynie" - mówiła. "Takich niezwykłych zastosowań dla EC mamy sporo. Ale to się musi dziać etapami" - zastrzegła.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY