REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa kamienica odzyska blask. Teraz znajdzie nowe przeznaczenie

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2017 10:18
fot. pixabay.com

W Gąbinie trwa, przy wsparciu unijnym, rewitalizacja zabytkowej kamienicy, w której urodził się premier II RP Sławoj Felicjan Składkowski (1885-1962), a od 1999 r. mieści się przechowujące pamiątki po nim Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej.

REKLAMA

Remont budynku z początku XIX w., ma potrwać do połowy 2018 r. Efektem będzie m.in. nowa aranżacja muzealna największego w Polsce zbioru dokumentów związanych ze Składkowskim, który był lekarzem, generałem oraz szefem polskiego rządu w latach 1936-39.

Remont kamienicy to część większego projektu rewitalizacji społecznej, którego łączny koszt wynosi 4,1 mln zł z czego 2,7 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego - poinformował w piątek PAP burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak. "Kamienica, w której urodził się późniejszy premier Sławoj Składkowski, pochodzi z 1809 r. To najstarszy budynek w Gąbinie, niestety w bardzo złym stanie. Stąd konieczność remontu. Prace ruszyły z początkiem listopada i potrwają do połowy 2018 r." - powiedział PAP Jadczak.

Dodał, że po odnowieniu, kamienica, dotąd w części zamieszkała, zostanie w całości przeznaczona na cele muzeum, które stanie się placówką regionalną oraz na siedzibę działających tam Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i oddziału Związku Piłsudczyków - dotychczasowi lokatorzy kamienicy otrzymali mieszkania w innej lokalizacji.

"W odremontowanym muzeum chcemy w nowy sposób wyeksponować ekspozycję pamiątek po premierze Składkowskim, a jest to największy taki zbiór w Polsce" - zaznaczył burmistrz Gąbina.

Wyjaśnił, iż realizowany tam z dofinansowaniem unijnym projekt rewitalizacji społecznej obejmuje także inny zabytkowy budynek, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. "To historyczna siedziba dawnego Sądu Grodzkiego, a następnie szkół oraz zakładu produkcyjnego, szwalni. Zabytkowy budynek był nieużytkowany od kilkunastu lat. Został odkupiony przez gminę. Teraz znajdzie nowe przeznaczenie" - dodał Jadczak.

Jak zapowiedział, w odremontowanej kamienicy działał będzie m.in. ośrodek kultury, biblioteka, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także spółdzielnia socjalna oraz inkubator przedsiębiorczości. "Chcemy żeby oba zabytkowe obiekty, które rewitalizujemy, naprawdę ożyły pełniąc wiele nowych funkcji społecznych służących mieszkańcom" - oświadczył burmistrz Gąbina.

Zwrócił uwagę, że na terenie miasta i gminy działa 41 stowarzyszeń. "To jest gmina bardzo aktywna pod względem zaangażowania społecznego mieszkańców" - podkreślił Jadczak.

Felicjan Sławoj Składkowski urodził się w Gąbinie 9 czerwca 1885 r. W 1904 r. ukończył gimnazjum w Kielcach i rozpoczął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie związał się z PPS. Za aktywną działalność polityczną został relegowany z uczelni. W 1906 r. przeniósł się do Krakowa. Tam kontynuował studia lekarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał dyplom w 1911 r. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY