REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa kamienica w Bydgoszczy odzyskuje blask

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 25 lis 2015 13:52
fot. Fotolia

Na finiszu jest remont elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. Gdańskiej 63 w Bydgoszczy. To jeden z najpiękniejszych budynków zaprojektowanych przez znanego architekta Józefa Święcickiego.

REKLAMA

Kamienica zlokalizowana jest u zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego. Renowacji poddano zewnętrzne ściany frontowe. Wyremontowano również balkony. Wszystkie prace wykonywane były pod nadzorem konserwatora zabytków. Kosztowały one blisko pół miliona złotych. Dodatkowo z puli konserwatorskiej restaurowane będą jeszcze polichromie na klatkach schodowych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. W kolejnych latach planowane są między innymi: remont elewacji od strony podwórza oraz prace wewnątrz stylowej kamienicy - informuje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Parcelę u zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego, na której stoi kamienica kupił w 1894 roku Józef Święcicki. W sierpniu 1895 roku rozpoczął budowę własnego domu, według swojego projektu, który jednocześnie jest jednym z najokazalszych w jego dorobku architektonicznym. W 1896 roku Święcicki rozbudował kamienicę o oficynę od strony ulicy Cieszkowskiego, a trzy lata później nadbudował ją o kolejną kondygnację o konstrukcji szachulcowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY