REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa rewitalizacja

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 cze 2016 13:03
Zabytkowa rewitalizacja
Kamienica Raczyńskich, fot. materiały prasowe
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja
Zabytkowa rewitalizacja

Zabytkowa Kamienica Raczyńskich w Warszawie to przykład udanej rewitalizacji i przywrócenia do życia unikalnego obiektu w skali miasta.

REKLAMA

Nieruchomość należąca do Kulczyk Silverstein Properties przeszła gruntowny remont i przebudowę. Do istniejącego, zabytkowego budynku, zwanego kamienicą Raczyńskich, dobudowano nową część. Obiekt zlokalizowany przy placu Małachowskiego zyskał po remoncie klasę A. 

- Kamienica powstała w 1910 roku, według projektu polskiego architekta Jana Heuricha na styku z budynkiem Pałacu Kronenberga, tworząc z nim pierzeję placu Małachowskiego w strefie granicznej dziewiętnastowiecznej i dwudziestowiecznej Warszawy – mówi Andrzej Kaliszewski, architekt prowadzący renowację obiektu, współwłaściciel pracowni KANA.

Pierwotnie w budynku miały być przechowywane zbiory książek i dzieł sztuki rodziny Krasińskich. Jednak jeszcze w trakcie budowy odkupił go hrabia Edward Raczyński.

- Kamienica powstawała jako ówczesny „apartamentowiec" z piękną przejezdną bramą, klatkami schodowymi i ekskluzywnymi handlowymi lokalami w dolnych kondygnacjach, z wielkimi witrynami wystawowymi na parterze i piętrze. W czasie wojny zarówno kamienica, jak i przyległy do niej pałac Kronenberga uległy spaleniu – przypomina historię obiektu Andrzej Kaliszewski.

Po wojnie pałac rozebrano, a kamienicę odbudowano i rozbudowano o biurowiec, w którym siedzibę znalazło Ministerstwo Łączności.

Obecnie obiekt jest wpisany do Rejestru Zabytków. W 2014 roku przeszedł gruntowny remont i przebudowę. Zadbano o odtworzenie zabytkowej elewacji fasady budynku i jego wnętrz. Aktualnie w skład przebudowanego kompleksu wchodzi istniejący budynek biurowy o powierzchni 5 tys. mkw., nowa część biurowa o powierzchni 8,,1 tys. mkw. oraz 1,6 tys. mkw. powierzchni handlowej i magazynowej. Budynek uzyska certyfikat ekologiczny BREEAM z oczekiwaną oceną Very Good, dzięki zastosowaniu najnowszych, ekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym m.in. akustycznych sufitów podwieszanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY