REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa willa Teodora Sixta zostanie odrestaurowana

  • Autor: PAP
  • 16 lut 2018 15:26
Zabytkowa willa Teodora Sixta zostanie odrestaurowana
fot. Pixabay

Odrestaurowana zostanie reprezentacyjna willa w centrum Bielska-Białej, należąca w XIX w. do najzamożniejszego wówczas bielszczanina Teodora Sixta. W budynku powstanie centrum aktywizujące mieszkańców.

REKLAMA

Renowacja zabytkowej willi objąć ma m.in. odnowienie elewacji, adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe, wykonanie węzła cieplnego, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także budowę windy. Renowacji konserwatorskiej poddany ma zostać również stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.

Po remoncie willa będzie stanowiła bazę infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie projekt pod nazwą "Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej". Pod jego auspicjami w zabytkowej budynku siedzibę znajdzie biuro projektu i klub wolontariusza. Koordynowane tu będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych.

W willi powstaną też strefa usług dla dzieci i młodzieży, która będzie miała status placówki wsparcia dziennego, a także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którzy nie wymagają opieki całodobowej, ale potrzebują asysty w codziennym funkcjonowaniu.

Projekty będzie wspierała samorządowa instytucja kultury - Galeria Bielska BWA poprzez działania artystyczno-kulturalne. Planowane są m.in. prezentacje wystaw, warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, a także wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne dla osób pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.

Projekt, który obejmuje remont willi oraz stworzenie centrum aktywizacji, realizuje w imieniu miasta Galeria Bielska BWA. Będzie kosztował 6,4 mln zł. 5,5 mln zł na ten cel pozyskano z UE.

Galeria ogłosiła już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Firmy mogą składać oferty do 26 lutego br. Zwycięzca będzie musiała wykonać prace do końca listopada br. Zakończenie realizacji całego projektu ma nastąpić z końcem kwietnia 2019 r.

Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-1897. Był Niemcem. Był bardzo zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda. Zamieszkali w willi, którą zaprojektował najbardziej znany architekt i przedsiębiorca budowlany Karol Korn.

Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał swoją okazałą willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. Obecnie mieści się w niej siedziba rektora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY