REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe centrum Wiednia zagrożone budową wieżowców

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2017 14:17
Zabytkowe centrum Wiednia zagrożone budową wieżowców
fot. pixabay.com

Zabytkowe centrum Wiednia zostało w czwartek wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Komitet Światowy Dziedzictwa UNESCO uznał, że zagrożeniem dla tego obszaru miasta są plany budowy nowoczesnych, wysokich budynków i przebudowy już istniejących.

REKLAMA

Komitet wyraził żal, że projekt Ice skating Club Vienna - Vienna Conzerthaus - Hotel Intercontinental nie uwzględnia w wystarczającym stopniu poprzednich decyzji Komitetu, w szczególności jeśli chodzi o dużą wysokość, która może mieć negatywne skutki dla wyjątkowej uniwersalnej wartości historycznego centrum stolicy Austrii.

Przedstawiciel Libanu Jad Tabet mówił podczas sesji, że sprawa zabytkowej części Wiednia była poruszana na forum UNESCO wielokrotnie. "Problem nie dotyczy tylko Ice-Skating Club i Intercontinental Hotel, ale jest dużo szerszy, dotyczy koncepcji +wyjątkowej uniwersalnej wartości+, tego, jak powinniśmy ją chronić, jej integralność i autentyczność. Musimy dzisiaj podjąć jasną decyzję i powiedzieć władzom Wiednia, że taka sytuacja nie może dalej trwać. To nie jest tylko kwestia wiarygodności Komitetu, ale całego UNESCO, ponieważ w sprawie Wiednia była podjęta cała seria decyzji i nie możemy się cofać w czasie" - mówił Jad Tabet.

Wniosek o wpisanie zabytkowego centrum Wiednia na Listę Dziedzictwa w Zagrożeniu poparły m.in. Portugalia, Polska i Finlandia, której przedstawiciel mówił, że problem od lat "rośnie jak wysokościowce". Przedstawiciele tych krajów wyrazili nadzieję, iż umieszczenie na liście sprawi, że władze Austrii i Wiednia potraktują poważnie problem ogromnej presji inwestycyjnej na historyczną tkankę miasta i znajdą rozwiązanie wprowadzając m.in. specjalne zasady planistyczne.

Członek delegacji z Chorwacji podniósł, że na tą samą listę "dziedzictwa w zagrożeniu" trafiają różne kategorie obiektów: miejsca zniszczone w wyniku konfliktów wojennych, jak i zniszczone celowo. "Wiedeń naszym zdaniem nie należy do tej kategorii. Nie sądzimy, żeby zmiana linii wysokości zabudowy zagrażała miastu tak bardzo. Gdybyśmy przyjęli ten sposób myślenia, to można powiedzieć, że Wiedeń po raz pierwszy był zagrożony, gdy wzniesiono Katedrę św. Szczepana, która była zbyt okazała" - powiedział reprezentant Chorwacji. "Z całą pewnością to zupełnie inna kategoria zagrożenia. Zgadzamy się z propozycją decyzji, ale korzystamy z okazji, by zaapelować o stworzenie w przyszłości osobnych podkategorii na liście" - dodał.

Przedstawicielka Austrii zapewniła, że zostały podjęte wysiłki, by zwiększyć świadomość, jak ważna jest ochrona krajobrazu, ale jak zauważyła, kwestia planowania przestrzeni miejskiej to kompetencja władz lokalnych.

"Jesteśmy świadomi ogromnej odpowiedzialności za ochronę wyjątkowych uniwersalnych wartości centrum Wiednia" - mówił po podjęciu decyzji reprezentant władz Wiednia Rudolf Zunke. Dodał, że po sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Stambule władze Wiednia wyznaczyły strefę, w której nie będzie można wznosić wysokościowców. "Wiedeń nie powinien znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Jesteśmy przekonani, że musimy znaleźć równowagę między rozwojem a ochroną zabytków. Obecność na liście nam w tym nie pomoże" - stwierdził Zunke.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY