REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe kapliczki odzyskają blask

  • Autor: PAP
  • 14 lut 2018 09:08
Zabytkowe kapliczki odzyskają blask
fot. pixabay.com

Kolejne zabytkowe kapliczki w województwie małopolskim zostaną odnowione dzięki dotacji przyznanej przez władze regionu. Realizując program Małopolskie Kapliczki 2018 województwo z budżetu przeznaczy na ten cel 550 tys. zł.

REKLAMA

Program "Małopolskie Kapliczki" realizowany jest od roku 2014. Wcześniej organizowano go w roku 2009 i 2010. Od 2012 roku samorząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 1,5 mln zł, dzięki czemu uratowano i odnowiono ponad 250 zabytkowych kapliczek w całym regionie.

W ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 340 tys. zł, co pozwoliło na odnowienie 64 kapliczek, a w roku 2018 będzie ich jeszcze więcej, bo tegoroczny budżet wynosi 550 tys. zł.

"Kapliczki można znaleźć we wszystkich zakątkach Małopolski. Są nie tylko świadectwem wiary, ale zachwycającymi przykładami sztuki ludowej oraz przypomnieniem ważnych wydarzeń z historii regionu, bo łączą przeszłość z teraźniejszością" - powiedział członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Podkreślił, że w tym roku kwota przeznaczona na ten cel jest o niemal 40 procent wyższa, niż w roku ubiegłym.

Zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego - gminy i powiaty, mogą zgłaszać wnioski o dotacje do 15 marca.

Wsparciem zostaną objęte także obiekty, które nie są wpisane do rejestru zabytków. Dotacje będą mogły być przeznaczone na roboty budowlane, konserwację i restaurację kapliczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY