REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe opactwo benedyktynek w Sierpcu do renowacji

  • Autor: PAP
  • 21 kwi 2016 10:03
fot. Fotolia

Opactwo sióstr benedyktynek w Sierpcu, położone na tamtejszym Wzgórzu Loret, wymaga kompleksowej renowacji.

REKLAMA

Opactwo otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 200 tys. zł dofinansowania na remont części klasztornego zespołu z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pochodzącym z XVI wieku. W ramach planowanych prac, sierpeckie benedyktynki, tym razem poprzez zbiórkę funduszy, planują odtworzyć drogę procesyjną wokół kościoła, gdzie znajduje się licznie odwiedzane przez pielgrzymów Sanktuarium Matki Bożej Pani Niezawodnej Nadziei.

Jak poinformowała przeorysza sierpeckiego klasztoru siostra Agata Jamińska, dzięki wsparciu ministerstwa kultury prace remontowe obejmą w najbliższym czasie m.in. wymianę pokrycia dachowego i obróbek blacharskich kościoła oraz prowadzącego od niego arkadowego łącznika z klasztorem.

"Potrzeby remontowe, zarówno klasztoru, jak i kościoła, są bardzo duże. Wśród najpilniejszych prac jest odmalowanie wnętrza kościoła. Stan zabudowań klasztornych jest zdecydowanie gorszy. Tu w pierwszej kolejności konieczny jest remont więźby dachowej i wymiana stolarki. Odnowienia wymaga także znaczna część elewacji. Problemem jest duże zawilgocenie zabudowań, które zdaniem ekspertów, przekracza kilkakrotnie poziom, jaki można uznać za bezpieczny. Niezbędna jest również wymiana przestarzałych instalacji, ciepłowniczej i elektrycznej" - powiedziała siostra Jamińska.

Prace remontowe na terenie zespołu klasztornego w Sierpcu trwają od 2013 r. Wtedy też rozpoczęto tam mikropalowanie Wzgórza Loret, na którym położone są zabudowania klasztoru i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Celem tych działań, które zakończono w 2014 r., było zabezpieczenie wzniesienia przed osuwaniem, co zagrażało konstrukcji zabytkowych budynków. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na prowadzone wówczas prace 570 tys. zł. W 2015 r. w ramach prac remontowych wykonano kanalizację odprowadzającą wody deszczowe ze wzgórza, zabezpieczając w ten sposób wzniesienie przed rozmywaniem. Wtedy dofinansowanie ministerialne wyniosło 200 tys. zł.

"W związku z prowadzonymi wówczas pracami konieczne było przekopanie znacznej części terenu, co spowodowało zniszczenie drogi procesyjnej, wyłożonej kamieniem polnym. Teraz chcemy tę drogę odtworzyć. Według zaleceń konserwatorskich ma ona zostać wykonana z granitowej kostki brukowej. Część kostki już zakupiłyśmy, ale dramatycznie szukamy pozostałych funduszy. Stąd zorganizowana przez nas zbiórka pieniędzy na ten cel" - wyjaśniła siostra Jamińska.

Historia opactwa mniszek reguły św. Benedykta w Sierpcu sięga XVII wieku. Z inicjatywy ówczesnej właścicielki części sierpeckich dóbr, Zofii Potulickiej, siostry zakonne zostały tam sprowadzone ze zgromadzenia w Chełmnie w 1624 r. Benedyktynki utworzyły ośrodek modlitwy i kontemplacji przy istniejącym w Sierpcu od XV wieku sanktuarium maryjnym. Kult sierpeckiej Matki Bożej Pani Niezawodnej Nadziei związany jest z objawieniem kleryka Andrzeja w 1483 r., w czasie, gdy w okolicy panowało "morowe powietrze".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY