REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy kościół ponownie otwarty

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2017 10:48
fot. pixabay.com

W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce k. Włocławka otwarto zabytkowy kościół z XVIII w., który został przeniesiony z Brzeźna k. Lipna.

REKLAMA

Uczestnicząca w uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin podkreśliła, że przeniesienie i uratowanie kościoła z Brzeźna stanowi wzór dla wszystkich samorządów w Polsce, dla muzeów, dla opiekunów zabytków.

"Polska modernizując się i unowocześniając powinna dbać o dziedzictwo i o przeszłość. To co widzę to dowód rozwój oznacza także, a może przede wszystkim szacunek dla przeszłości, kunsztu artystycznego, tradycji, tożsamości. Kościółek ten w przeszłości na pewno świadkował na pewno wielu radosnym chwilom. To młode pary stawały przy ołtarzu ślubując sobie wierności, to tutaj były chrzczone nowo narodzone dzieci. W tym kościółku żegnano i modlono się za tych co odeszli" - powiedziała Gawin. Wiceminister życzyła, aby kościół odwiedzali nie tylko turyści, ale i wierni.

"Jesteśmy do tej ziemi przywiązani, jesteśmy z niej dumni, chcemy pielęgnować jej tradycje i jej kulturę. Przywracamy normalność, czyli jest też element sakralny, który we wszystkich wioskach i miejscowościach Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, całego naszego kraju zawsze był. Kościół to zawsze było centrum. Można było nawet nie do końca utożsamiać się z wartościami, które głosił, ale nikt nie miał wątpliwości, że to jest serce każdej miejscowości" - mówił bp Mering.

Biskup włocławski zaznaczył, że niestety zdarza się słyszeć słowa lekceważenia kultury ludowej. "To jest dla mnie szalenie bolesne, bo to samo dotyczy religijności ludowej. Ludzie zawsze mają pokusę, żeby myśleć, że są tą nadzwyczajna kastą i że nie muszą koniecznie dzielić tego czym żyje, co myśli i co kocha lud" - dodał hierarcha.

Drewniany kościół z Brzeźna pierwotnie miał formę ośmiobocznej kaplicy, która została wzniesiona w drugiej ćwierci XVIII w. obok dworu Rościszewskich, którzy byli wówczas właścicielami wsi. Około 1789 r. dobudowano do niej korpus nawy. W wyniku przebudowy powstał kościół salowy z prezbiterium, którego ściany stanowiła dawna kaplica. Świątynia w tym kształcie przetrwała do 1914 r., kiedy została przemieszczona kilkadziesiąt metrów i powiększona. Dobudowano wówczas kaplicę, kruchtę i zakrystię.

Kościół był użytkowany do 1996 r., gdy jego funkcje zaczęła stopniowo przejmować wzniesiona obok murowana świątynia. W 2016 r. z inicjatywy miejscowego proboszcza i za zgodą władz kościelnych obiekt przekazano Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, którego częścią jest skansen.

Przeniesioną do Kłóbki budowlę otworzono w jej pierwotnym, barokowym kształcie. Zgodnie ze źródłami archiwalnymi dachy pokryto gontem osikowym, a wieżyczkę z hełmem obito wiórem osikowym. W wieżyczce zawieszono dzwon pochodzący prawdopodobnie jeszcze z pierwszej kaplicy, który został odlany w toruńskiej ludwisarni Fryderyka Becka w 1729 r.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY