REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy rektorat Politechniki Łódzkiej odzyskał spalony w pożarze dach

  • Autor: PAP
  • 17 sie 2017 15:08
Zabytkowy rektorat Politechniki Łódzkiej odzyskał spalony w pożarze dach
fot. pixabay.com

Montaż charakterystycznej wieży zakończył w środę pierwszy etap remontu zabytkowej willi Reinholda Richtera, będącej siedzibą rektoratu Politechniki Łódzkiej. Rok temu – w trakcie już rozpoczętych prac – w wyniku pożaru spłonął cały dach budynku.

REKLAMA

"Nieszczęście, które wydarzyło się w lipcu ubiegłego roku, zasmuciło nie tylko politechnikę, ale wszystkich łodzian, ponieważ willa Richtera to zabytek szczególnej wagi. Obecnie kończy się ważny etap odbudowy spalonej części budynku - przykryliśmy go dachem i przystąpimy do odbudowy wnętrz, co będzie ogromnym wyzwaniem i z pewnością potrwa ponad rok" - zaznaczył rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak.

Rektor podpisał w środę akt erekcyjny, który został umieszczony we wnętrzu zrekonstruowanej wieży, a następnie konstrukcja z kopułą pokrytą blachą cynkową, zwieńczona zabytkową iglicą, która ocalała z pożaru, została umieszczona za pomocą dźwigu na północno-wschodniej części dachu willi.

Remont rozpoczął się w marcu i obejmował odbudowę stropu, montaż nowej więźby i pokrycia dachowego. Przed pożarem dach pokryty był blachą; obecnie użyto pomarańczowej dachówki - takiej samej jak w 1904 roku, gdy willa została wybudowana. Ta faza remontu kosztowała 1,8 mln zł.

"Teraz przyszedł czas na odbudowę wnętrza. Najbardziej spaloną częścią było II piętro, ale renowacji wymagają też sufity na I piętrze, a także parkiety i wszystkie instalacje" - dodał Wiak.

Trwa postępowanie prawne dotyczące uzyskania odszkodowania na podstawie wieloletniej umowy ubezpieczenia, którą PŁ zawarła w PZU - jej wartość to ponad 16 mln zł. Jak poinformował rektor PŁ, część tej kwoty została już wypłacona; ok. 1,5 mln zł na odbudowę willi przekazało tez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do pożaru rektoratu doszło w lipcu 2016 r. w trakcie prac remontowych na dachu. Prowadzone przez policję i prokuraturę postępowanie w tej sprawie zostało umorzone; nie udało się ustalić osoby odpowiedzialnej za zdarzenie.

Willa Reinholda Richtera, w której od lat 80. XX wieku mieści się rektorat PŁ, została wybudowana w latach 1903-1904 według projektu Ignacego Stebelskiego. Malowniczy budynek z każdej strony jest inny i łączy różne style - gotycki, manierystyczny i secesyjny. Willa ma wieżyczki i kominy. Wewnątrz zachowało się wiele elementów i dekoracji z pierwotnego wyposażenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY