REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy zegar na gdańskiej wieży ruszy w maju

  • Autor: PAP
  • 02 maj 2017 13:31
Zabytkowy zegar na gdańskiej wieży ruszy w maju
Zabytkowy zegar zdobiący wieżę schroniska im. Pawła Beneke na gdańskiej Biskupiej Górce. Fot. www.ibedeker.pl

Jeszcze w maju ma zostać uruchomiony odrestaurowany zabytkowy zegar zdobiący wieżę schroniska im. Pawła Beneke na gdańskiej Biskupiej Górce. Prace przeprowadzane są dzięki funduszom pozyskanym z publicznej zbiórki przeprowadzonej głównie wśród mieszkańców.

REKLAMA

Przygotowanie do prac i sama rekonstrukcja czasomierza trwały od lata ub.r., kiedy to zebrano 70 tys. zł konieczne do przeprowadzenia napraw. Prace wykonuje miejscowa firma Elfracorr pod nadzorem Grzegorza Szychlińskiego – kierownika Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.

W ramach przedsięwzięcia konieczna była naprawa i częściowe odtworzenie mechanizmów napędzających wskazówki na obu tarczach zegara, wykonanie nowego elektrycznego napędu czasomierza oraz odtworzenie wskazówek i cyfr na zegarowych tarczach.

Jak poinformował Szychliński, wszystkie te prace zostały już ukończone, trwa montaż poszczególnych elementów na zegarowej wieży, a na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilku dni dobrej, bezdeszczowej pogody.

Szychliński wyjaśnił, że w trakcie prac zdecydowano, by na tarczach zegarowych umieścić nowe cyfry. Dodał, że zdecydowano tak, bo oryginalna tarcza „miała ewidentne błędy plastyczne, całość wykonywana została niestarannie, w dużym pośpiechu z blachy bardzo podatnej na zniszczenie. - Wykonaliśmy nowe cyfry w bardzo podobnej do oryginalnych estetyce, ale zgodnie z kanonami zegarmistrzowskimi i z takich materiałów, by mogły służyć jeszcze długie lata – wyjaśnił Szychliński.

Elektryczny napęd zegara został skonstruowany tak, że w przyszłości może on zostać połączony z ozdabiającym czasomierz mechanizmem prezentującym scenę morskiej bitwy dwóch statków (odtworzenie mechanizmu jest w dalszych planach).

W pierwszej połowie maja ub.r. Fundacja Gdańska wraz ze związanym z Biskupią Górką Stowarzyszeniem Waga, rozpoczęły zbiórkę funduszy na naprawę zachowanych i odtworzenie brakujących elementów niszczejącego od 1945 r. zegara.

Środki zbierane były w ramach akcji „Prezent dla Gdańska”. W jej trakcie przeprowadzano licytacje, loterie fantowe, organizowano spacery po Biskupiej Górce oraz inne akcje specjalne, z których dochód (w formie datków) zasilał fundusz. Potrzebne do wykonania prac 70 tys. zł udało się zebrać w sierpniu ub.r. i wstępnie zapowiadano, że zegar ruszy jeszcze w Sylwestra 2016 r., jednak prace przedłużyły się.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY