REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zaha Hadid miała pewne życzenie, które zostało spełnione

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 paź 2014 10:23
Zaha Hadid miała pewne życzenie, które zostało spełnione
The Wish List Zaha Hadid - karafka, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. A architektka Zaha Hadid marzyła o... karafce.

REKLAMA

Życzenie Zahy Hadid było bardzo ogólne, bo napisała, że chciałaby zamówić „zastawę stołową”. Przystępując do prac nad projektem, Gareth Neal postanowił nawiązać do płynnych linii budynków projektowanych przez Zahę Hadid i zestawić je z elementami podkreślającymi funkcjonalność i dynamizm. Zainspirowało go to do stworzenia karafek na wodę. Gareth pracował nad projektem w biurze Hadid przy wykorzystaniu oprogramowania do modelowania w 3D. To właśnie tam wpadł na pomysł, by wydłużyć formę karafki wzdłuż jednej z osi i stworzyć kończące obiekt rozcięcie pozwalające nam wejrzeć w „przestrzeń przypominającą wejście do katedry”.

Każde z zaprojektowanych przez Neala naczyń składa się z dwóch części. Na powierzchni karafek widoczne są wyżłobienia, które przypominają ślad palców odciśnięty na formowanych przez garncarzy naczyniach. Neal i Hadid ustalili, że jedną z karafek pozostawią w naturalnym kolorze, a drugą zabarwią na kolor hebanu. - Prowadzę pracownię od 32 lat, ale jest to najbardziej niezwykły przedmiot, jaki kiedykolwiek wykonaliśmy – podkreśla Sean Sutcliffe. Mam nadzieję, że karafki będą sprawiać wrażenie rękodzieła, mimo że tak naprawdę zostały wykonane maszynowo. Postawi to pod znakiem zapytania nasze postrzeganie rzemiosła i ręcznie wykonanych przedmiotów – dodaje Gareth Neal.

Zaha Hadid

Zaha Hadid jest laureatką Nagrody Pritzkera z 2004 roku i dwukrotną zdobywczynią nagrody Stirlinga z 2010 i 2011 roku. Słynne realizacje i praca akademicka przyniosły jej międzynarodową sławę. Znakiem charakterystycznym projektów Zahy Hadid jest złożona, geometryczna, często zaokrąglona forma. Oprócz budynków, jej dorobek obejmuje projekty mebli i butów.

Gareth Neal

Projektowanie według Garetha Neala to wypadkowa niezwykle pomysłowego wykorzystania materiału, ciekawości i reinterpretacji. Jego projekty obejmują indywidualne realizacje przeznaczone dla międzynarodowych kolekcjonerów, zamówienia dla prywatnych klientów i przedmioty wprowadzane do produkcji przemysłowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY