
W Mediolanie zbudowano „nieskończony wieżowiec”, którego projekt powstał na deskach pracowni z Japonii i Włoch. Ideą koncepcji było zaprojektowanie wieży nawiązującej do idei nieskończoności. Architektom przyświecał też cel, aby nie tworzyć kolejnych budynków-ikon.
Modułowa fasada wieży, w zamyśle architektów z pracowni Arata Izosaki Associates z Japonii i Andrea Maffei Architects z Włoch, nadaje budynkowi wizualną nieskończoność. Powtarzające się moduły można teoretycznie powielić i dzięki temu podwyższać jego wysokość - jak mówią architekci - w nieskończoność.
Projekt jest też odpowiedzią architektów na obecne dziś w wielu miastach wieżowce o dziwnych kształtach, wieżowce – ikony. To propozycja na odejście od nasycenia miast zbyt wieloma formami architektonicznymi.
Wieżowiec wynajęła firma Allianz, stąd nowa nazwa – Allianz Tower (pierwotnie brzmiała II Dritto). Budynek składa się z 48 pięter – każdy z ośmiu modułów (widocznych dzięki specjalnemu układowi fasady) ma 6 pięter. Dodatkowo pod budynkiem znajduje się 5 kondygnacji, parking dla 350 aut. W budynku jest 14 wind. Przyznano mu certyfikat LEED Gold.
Allianz Tower jest pierwszym z trzech budynków kompleksu biurowego CityLife, którego koncepcja powstała w 2003 r. Budowę wieżowca rozpoczęto w 2012 r., a zakończono w 2015.
Allianz Tower ma 207 m bez iglicy. Pod względem wysokości budynek zajmuje 2. miejsce we Włoszech (najwyższy jest Unicredit Tower) i 34. w Europie. 33. Miejsce zajmuje wyższy od niego (o 1 m) Warsaw Trade Tower na warszawskiej Woli.
Modułowa fasada wieżowca to potrójna szyba zespolona, lekko zakrzywiona do zewnątrz. Elewacje krótszych boków wieżowca są również w pełni oszklone. Właśnie po bokach wieżowca umieszczone są windy, a dzięki przeszkleniu, wjeżdżając na górę można podziwiać panoramę Mediolanu.
Pomysł architektów na zaprojektowanie „nieskończonej wieży” to nawiązanie do twórczości artysty pochodzącego z Rumunii - Constantina Brancusi, który w latach 1937-38 stworzył także modułową (nawiązującą do nieskończoności) kolumnę Targu-Jiu – znaną jako Kolumna Nieskończoności.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Współwłaściciel BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Wiceprezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.