REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zakończono prace konserwatorskie przy elewacjach kościoła św. Jana

  • Autor: PAP
  • 20 gru 2017 16:08
Zakończono prace konserwatorskie przy elewacjach kościoła św. Jana
fot. unsplash

Zakończyły się prace konserwatorskie przy wschodniej elewacji kościoła św. Jana w Gdańsku. Była to ostatnia elewacja kościoła, przy której – dzięki m.in. unijnemu dofinansowaniu, wykonano takie prace. W planach jest renowacja wyposażenia świątyni.

REKLAMA

W ostatnich latach w gdańskim kościoła św. Jana wykonano szereg prac konserwatorskich: przeszły je m.in. trzy elewacje świątyni oraz dachy i kościelna wieża. Na odnowienie czekała jeszcze ostatnia - wschodnia ściana zabytkowego obiektu. W środę na konferencji prasowej poinformowano o zakończeniu prac nad tą częścią zewnętrznej bryły kościoła.

- To symboliczny moment, bo kościół przez długie lata czekał na te prace, a ich wykonanie trwało 10 lat - powiedziała odpowiedzialna za prace konserwatorskie w kościele św. Jana Iwona Berent. Podkreśliła, że ostatnie tego typu zabiegi obejmujące zewnętrzną bryłę świątyni prowadzone były przed ponad stu laty.

Zakończona właśnie renowacja elewacji wschodniej była możliwa dzięki funduszom, które gospodarze świątyni pozyskali z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-20. Do 4,8 mln zł dotacji niemal drugie tyle dołożył regionalny samorząd. Część tych pieniędzy przeznaczona jest na prace we wnętrzu świątyni. Mają one potrwać do 2019 r., ale ich pierwsze efekty już są: zakończono m.in. konserwację kamiennego epitafium Jana Storcha z 1629 r. oraz zabytkowego wyposażenia Loży Żeglarzy z 1724 r.

Loża stanowiąca element Kaplicy Żeglarzy to drewniana, zwieńczona baldachimem konstrukcja. "Podobnych kaplic fundowanych przez różne cechy - piekarzy, bursztyniarzy itp. - w kościele było bardzo wiele, a każda miała charakterystyczny wygląd. Niestety, do dnia dzisiejszego zachowała się tylko ta jedna" - powiedziała Berent.

W planach jest jeszcze renowacja bocznego prospektu organowego, empory południowej (36-metrowy balkon bogato dekorowany rzeźbami i obrazami), kamiennego 12-metrowego ołtarza głównego (zbudował go w latach 1599-1611 Abraham van den Blocke). Prace przewidują też adaptację kościelnego poddasza (znajdzie się tam niewielka sala wystawiennicza) oraz uporządkowanie Zaułka Zachariasza Zappio.

Plan zakłada też wykonanie cyfrowej dokumentacji świątyni oraz instalację w jej wnętrzu multimedialnych stanowisk przeznaczonych dla zwiedzających, w tym także osób niewidomych i niedowidzących.

Zlokalizowany w historycznym centrum Gdańska kościół św. Jana wzniesiono w XIV wieku, a przez kolejne stulecia był przebudowywany i rozbudowywany. W 1945 r. świątynia została poważnie zniszczona, m.in. przez pożar. Nie odbudowywano jej ani nie przekazano Kościołowi, obiekt funkcjonował jako swojego rodzaju symbol-pomnik. W latach 60. Janusz Morgenstern miał w jej zniszczonych wnętrzach nakręcić część zdjęć do serial "Kolumbowie".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY