REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zakończyła się rewitalizacja kompleksu EC1 Zachód w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2015 13:03
Zakończyła się rewitalizacja kompleksu EC1 Zachód w Łodzi
Inwestycja EC1, fot. UM Łódź

Po pięciu latach prac budowlanych zakończyła się rewitalizacja EC1 Zachód. W części kompleksu dawnej elektrowni w śródmieściu Łodzi powstanie Centrum Nauki i Techniki. Koszt jego realizacji wyniesie ponad 40 mln zł.

REKLAMA

Po pięciu latach inwestycja warta ponad 124 mln zł jest gotowa do przyjęcia zwiedzających. Oczywiście jeszcze nie w pełnej formie, bo najpierw - w listopadzie - zostanie uruchomione kino 3D, a w ślad za tym rozpocznie się wyposażanie EC1 Zachód w ścieżki tematyczne, co będzie skomplikowanym procesem. Jednak już teraz możemy zobaczyć zrewitalizowane wnętrza EC1 Zachód - podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Proces rewitalizacji EC1 prowadzony pod nadzorem konserwatorskim rozpoczął się w 2010 r. Całkowity koszt prac budowlanych w zachodniej części placówki oraz adaptacji terenu, na którą złożyły się m.in. utworzenie parkingu, układu drogowego i ciągów pieszych oraz montaż stojaków rowerowych, to ponad 134 mln zł. W październiku zakończą się ostatnie próby i odbiory. Do końca listopada firma A+V przekaże EC1 w pełni wyposażone kino 3D.

Na terenie EC1 Zachód utworzone zostanie Centrum Nauki i Techniki. Jak poinformował dyrektor Łódź-Miasto Kultury Błażej Moder, w przetargu dokonano wyboru wykonawców multimedialnej i interaktywnej prezentacji w dawnej elektrociepłowni. Będzie to polsko-estońskie konsorcjum firm Qumak S.A.(tworzyła m.in. interaktywną wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego w Katowicach czy ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), MAE Multimedia Art and Education Sp. z o.o. i MUSEKO Ou (w ciągu ostatnich 10 lat firma wykonała ponad 70 projektów ekspozycji na terenie Estonii i Skandynawii).

"Wartość tego przedsięwzięcia wynosi ponad 40 mln zł. Do końca listopada planujemy podpisanie umowy na wyposażenie ścieżek tematycznych. Wykonawcy w przyszłym roku będą tu montowali eksponaty" - dodał.

Wykonawca będzie miał dziesięć miesięcy na realizację pierwszego z trzech zadań, na które podzielono projekt. Obejmuje ono wyposażenie ścieżki zwiedzania pt. "Przetwarzanie energii", opartej o skansenową część elektrowni oraz znaczną część ścieżki +Mikroświat i makroświat+, uzupełnieniem której będzie sferyczne kino 3D. Ta część kontraktu obejmuje też teleinformatyczny system zarządzania ekspozycją, monitoring, kontrolę dostępu i system sprzedaży.

"W 2017 roku chcemy udostępnić całość ekspozycji zwiedzającym. Do tego czasu ma powstać także ścieżka +Rozwój wiedzy i cywilizacji+ prezentująca wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych w ujęciu aplikacyjnym, czyli jak prawa przyrody znalazły zastosowanie w codziennym życiu człowieka" - zaznaczył dyrektor Centrum Paweł Żuromski.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1, położonej w Nowym Centrum Łodzi i w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego podziemnego Dworca Fabrycznego obejmuje obiekty usytuowane na powierzchni blisko 40 tys. m kw. podzielone na dwie części - EC1 Wschód i EC1 Zachód.

Wschodnia część pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne - ma tu powstać m.in. centrum sztuki filmowej, biblioteka, galeria i teatr dźwięku. Obecnie zrewitalizowana część obiektów wynajmowana jest na działalność kulturalno-rozrywkową; organizowane są tu koncerty, przedstawienia, konferencje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY