REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zamek w Pieskowej Skale znów zachwyca piękną architekturą

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2016 13:52
Zamek w Pieskowej Skale znów zachwyca piękną architekturą
fot. Fotolia

Zamek w Pieskowej Skale, przez dwa lata niedostępny dla turystów, znów będzie można zwiedzać. Warownia górująca nad Doliną Prądnika przeszła gruntowną renowację, której najbardziej widocznym znakiem są nowe, jasne tynki elewacji. - Zamek jest jak nowy, w dobrym tego słowa znaczeniu - ocenił Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest odremontowany obiekt.

REKLAMA

Jan Ostrowski podkreślił, że zabytek ten - najlepiej zachowany i jedyny zagospodarowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd - po 50 latach doczekał się kompleksowego remontu. Prace kosztujące około 15 mln zł zostały dofinansowane z tzw. funduszy norweskich. "Wykonano mnóstwo prac, które są bardzo widoczne. Zamek jest jak nowy w dobrym tego słowa znaczeniu" - ocenił Ostrowski.

Najbardziej widocznym efektem są odnowione elewacje korpusu głównego, murów i bastionów oraz dziedzińca krużgankowego, które zostały na nowo otynkowane, bo stare tynki z lat 50. XX w. odpadły odsłaniając kamienie i cegły. Przeprowadzono konserwację wieży zegarowej wraz z zegarem zamkowym, który znów odmierza czas. Naprawiono i wymieniono stolarkę okienną. Prowadzone były też prace badawcze wnętrza kaplicy Św. Michała Archanioła, dzięki czemu powstała gruntowna dokumentacja konserwatorska tego obiektu. Będzie ona podstawą dla zaplanowanej w przyszłości renowacji kaplicy. Powstała nowa restauracja zamkowa.

Środki przeznaczono również na digitalizację części zbiorów i adaptację pomieszczeń w oficynie zamku na cele edukacyjno-kulturalne. Prowadzone będą tam m.in. bezpłatne zajęcia edukacyjne dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z zakresu historii Polski, kultury dworskiej, budowy zamków, heraldyki czy historii sztuki, ale także prezentujące sylwetki ludzi ważnych dla regionu i lokalnych bohaterów.

Inwestycja o całkowitej wartości ponad 11,3 mln zł uzyskała dofinansowanie w wysokości 85 proc. z tzw. funduszy norweskich, czyli środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Jest to bezzwrotna pomoc zagraniczna skierowana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein do państw członkowskich UE. Pozostałe pieniądze pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Ostrowski podkreślił, że po remoncie zabytek wrócił do wyglądu uzyskanego w wyniku wcześniejszej gruntownej renowacji, przeprowadzonej w latach 1948-1970 pod kierownictwem prof. Alfreda Majewskiego. "Wygląd zamku to jest jego dzieło" - zaznaczył.

Na swoje miejsce wróciła stała ekspozycja zamkowa, prezentująca historię Pieskowej Skały, a także pochodzące z wawelskiej kolekcji eksponaty pokazujące przemiany stylowe w sztuce europejskiej oraz galeria malarstwa angielskiego. "W zasadzie zwiedzanie będzie się odbywało tak jak dotychczas. Nasze ekspozycje zostały dokładnie przejrzane, okazało się ,że nie wymagały żadnych istotnych zmian - są bardzo piękne i dobrze ułożone edukacyjnie, więc mogliśmy z czystym sumieniem przywrócić je dokładnie do tego samego stanu, jak przed remontem" - powiedział Ostrowski.

Według niego zamek wciąż wymaga dalszych prac, dlatego przygotowywany jest kolejny wniosek o fundusze norweskie w przyszłej transzy. Będzie on dotyczył renowacji kaplicy zamkowej oraz uporządkowania bruku dziedzińca i otoczenia zamku. Prace mogą się rozpocząć w drugiej połowie 2017 r. i potrwać do 2019 r. Tym razem nie będą już skutkowały zamknięciem zamku dla zwiedzających.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY