REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zapomniane metody budowlane przy rekonstrukcji synagogi

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2015 09:57
Zapomniane metody budowlane przy rekonstrukcji synagogi
fot. Fotolia

Rekonstruowanie XVIII-wiecznej synagogi na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest nietypowe ze względu na użycie tradycyjnych, niespotykanych już metod z przed 200 czy nawet 300 lat temu.

REKLAMA

Rekonstruowanie XVIII-wiecznej synagogi na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku stało się atrakcją dla turystów. - Wiele osób interesują zapomniane już metody budowlane - podkreśla dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

- Wszystkie prace są wykonywane ręcznie; tradycyjnymi, już niespotykanymi metodami. Budowniczowie korzystają m.in. z siekier, strugów, pił. Pracują tak, jak robili to ich poprzednicy 200, 300 lat temu - powiedział PAP Ginalski.

Odbudowę synagogi z Połańca rozpoczęto na przełomie lutego i marca. Podmurówkę odtworzono bez zaprawy z łamanego kamienia piaskowcowego. Teraz powstają ściany budynku. - Mam nadzieję, że rekonstrukcje zakończymy za trzy lata - dodał dyrektor muzeum.

Na odbudowę synagogi potrzeba m.in. ok. 150 m sześc. drewna jodłowego. Będzie miała 22 m długości i 11 m szerokości. Czterospadowy dach dwukondygnacyjnej budowli zostanie pokryty gontem. - Stanie w pobliżu odtworzonych już kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej. Ma przypominać o mozaice wyznaniowej Galicji - podkreślił Ginalski.

Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego w zrekonstruowanym obiekcie planuje pokazywać judaica, które posiada placówka. Wiele z nich dotychczas było eksponowanych jedynie okazjonalnie.

Synagoga połaniecka istniała już w pierwszej połowie XVIII w. W swoich dziejach była kilkakrotnie remontowana; zniszczeniu uległa w czasie II wojny światowej. Był to budynek drewniany o konstrukcji przysłupowej i zrębowych ścianach. Wnętrze synagogi, ściany i czworoboczne zwierciadlane sklepienie pokrywała wielobarwna polichromia przedstawiająca znaki zodiaku, rozety, symboliczne zwierzęta, skrzydlate smoki, wici roślinne, kwiaty, rozwinięte tory oraz napisy.

- W jej wnętrzu zrekonstruowane zostaną również: ośmioboczna altana z balustradą i baldachimem, ozdobna szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów tory oraz podwyższone i wydzielone balustradą dwa chórki - powiedział Ginalski.

Obiekt powstaje ze środków własnych muzeum, na podstawie dokumentacji przekazanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej.

Replika Rynku Galicyjskiego z przełomu XIX/XX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. mkw. placu, stoi 29 drewnianych budynków.

Rynek nie jest rekonstrukcją wybranego miasta ani przypadkowym zestawem zachowanych domów. Stanowi syntezę dawnych miasteczek; charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Są tam m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy oraz wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 r. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki k. Sanoka - pochodzi z 1681 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY