REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zapomniany zakątek Gdańska odzyska dawny blask

  • Autor: UM Gdańsk
  • 11 wrz 2017 10:35
fot. Gdańskie Wody

Przywrócenie historycznej świetności zapomnianego dziś zakątka Gdańska to jeden z głównych celów zaplanowanej rewitalizacji budynków położonych przy Targu Maślanym: dawnego Gimnazjum Miejskiego, przy ul. Lastadia 2, oraz bursy, przy ul. Lastadia 41.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Gdańska, w ramach inwestycji przebudowane zostaną dwa zabytkowe budynki, a także zagospodarowany teren wokół nich, w tym drogi dojazdowe i parking dla samochodów osobowych. Do tego rozebrany zostanie budynek przy ul. Lastadia 1. W obu obiektach zamontowane zostaną windy, wymieniona stolarka okienna i przeprowadzona izolacja fundamentów. Wszystkie ściany nośne, zewnętrzne i wewnętrzne, zostaną wzmocnione za pomocą mikropali. Dzięki unijnej dotacji możliwa będzie również kompleksowa termomodernizacja, co pozwoli w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektów. Ocieplenie zostanie wykonane od wewnątrz, natomiast ceglana elewacja zostanie odrestaurowana. W miejscu poddasza użytkowego powstanie dodatkowa kondygnacja. Wnętrze zostanie w większości przebudowane – wymienione zostaną m.in. nieoryginalne stropy. Zachowane mają być z kolei stropy kolebkowe, a stropy nad sienią i w korytarzach będą wzmocnione. W budynku przy ul. Lastadia 41 stropy też zostaną zachowane i wzmocnione. Odrestaurowane mają być również elementy historycznej klatki schodowej i balustrady. W ramach zaplanowanych prac wykonane zostaną również sieci i przyłącza sanitarne, elektryczne i teletechniczne, usunięte tzw. kolizje sieci i przyłączy, a także przebudowane chodniki i zbudowane oświetlenie uliczne. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim.

Prace wykona firma Polaqua, a inwestycja pochłonie 39 027 229,27 zł netto, z czego 7,8 mln zł to środki unijne. Pozostałe koszty inwestycji zostaną pokryte z obligacji wyemitowanych na rewitalizację. Budynki zostaną przeznaczone na cele biurowe. Miasto Gdańsk i Spółka Gdańskie Wody już teraz starają się o pozyskanie kolejnych funduszy unijnych na rewitalizację Targu Maślanego sąsiadującego z budynkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY