REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielona ofensywa na arteriach Warszawy

  • Autor: UM Warszawa
  • 21 lip 2017 13:35
Zielona ofensywa na arteriach Warszawy
fot. pixabay.com

Zielona ofensywa wkracza na arterie Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włoch i Woli. Przed projektantami duże wyzwanie, gdyż tym razem ich zadaniem będzie przygotowanie aranżacji zieleni m.in. wzdłuż Alei Jerozolimskich, Grójeckiej czy Marszałkowskiej.

REKLAMA

– Nie zwalniamy w realizacji naszych zamierzeń związanych z zazielenianiem stołecznych ulic. Dziś ogłaszamy przetarg na kolejnych 14 dużych ciągów komunikacyjnych. Wśród nich tych największych i najbardziej reprezentacyjnych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą „kosmetyką”. Mamy nadzieję, że architekci wykażą się swoją innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni.

Projekt #ZieloneUlice Warszawy wkracza w decydującą fazę. Do już trwających przetargów na zaprojektowanie aranżacji zieleni na głównych arteriach Bemowa, Bielan, Żoliborza oraz Białołęki, Pragi-Północ i Targówka dołączają Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Wola.

W ogłoszonym właśnie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przetargu do zazieleniania wytypowanych zostało 14 arterii: ulica Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej, ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska, ciąg ulic Anielewicza i Świętojerska, ciąg al. Jana Pawła II i Chałubińskiego, ciąg ulic Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego „Grzymały”, ulica Raszyńska, ciąg ulicy Wolskiej z aleją Solidarności – odcinek w Śródmieściu i na Woli, ulica Towarowa, aleja Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, ulica 17 stycznia, ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki, ciąg ulic Warszawska i Jagiełły, ulica Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy, Sławka i Kompanii AK „Kordian”

– Już czekamy na pierwsze szkice i projekty zmian. Nasze oczekiwania są tym większe, że zieloną metamorfozę mają przejść ulice, które są prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym dzielnicy. Teraz oprócz swojej ważnej roli w transporcie, mają szansę zyskać także znaczenie wizerunkowe – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

– Z Ochotą związana jestem od zawsze. Pamiętam szereg zmian, które zaszły w naszej dzielnicy. Niestety nie zawsze były to „zielone zmiany”. Teraz odwracamy ten trend. Największe arterie, które tak wyraźnie przecinają naszą dzielnicę, przestaną dzielić, a zaczną łączyć. Mam nadzieję, że architekci podołają zadaniu i faktycznie stworzą zielone korytarze, które zespolą ze sobą kolejne osiedla Ochoty – mówi Sylwia Mróz, radna dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

Zadaniem projektantów będzie wykonanie „koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie”. Oznacza to, że zmiany obejmą cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY