REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielone Arkady od kuchni: technologia i architektura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 lis 2015 16:27
Zielone Arkady od kuchni: technologia i architektura
Zielone Arkady
Zielone Arkady od kuchni: technologia i architektura
Zielone Arkady od kuchni: technologia i architektura

Projekt centrum handlowego Zielone Arkady został wykonany przez architektów z ECE Projektmanagement, we współpracy z biurem architektonicznym Benoy oraz pracownią Stabil z Katowic. Dowiedzcie się więcej o architekturze i technologii wykonania tego obiektu.

REKLAMA

Zielone Arkady położone są na działce o powierzchni 4,5 ha przy ul. Wojska Polskiego 1 w Bydgoszczy. Centrum stanowią dwa budynki. Główna część to centrum handlowe z trzema kondygnacjami handlowo-usługowymi i zlokalizowaną w zachodniej części kondygnacją biurową.

Zielone Arkady w liczbach

Po stronie północnej znajduje się 6-kondygnacyjny parking z miejscami postojowymi dla 1,2 tys. pojazdów i dwiema strefami dojazdowymi. Galeria Zielone Arkady powstała na terenie po byłej drukarni Ortis przy Rondzie Kujawskim w Bydgoszczy. Do budowy centrum, generalny wykonawca, firma Strabag, wykorzystał ok. 6300 ton stali i ok. 54 tys. m3 betonu, 207 m3 drewna konstrukcyjnego, 18 700 mkw. płytek, 4 050 mkw. przeszkleń, 1 600 mb balustrad szklanych, 400 sztuk drzwi, 30 tys. mkw. posadzek żywicznych na parkingu, 7 100 mkw. powierzchni utwardzonych, a 7 tys. mkw. to tereny zielone.

Elewacja jak kryształ

Elewacja galerii Zielone Arkady jest pokryta silikonowym tynkiem cienkowarstwowym w trzech stonowanych, beżowych odcieniach, podzielonym boniowaniami na nieregularne geometryczne kształty, z szarym, tynkowanym cokołem. Strefa wejściowa od strony ul. Kujawskiej wykonana jest w konstrukcji stalowo-żelbetowej i obłożona panelami aluminiowymi, uzupełniona przez rozległe przeszklenia. Formą nawiązuje do kryształu i taką przyjęła nazwę.

Od strony ul. Wojska Polskiego strefa wejściowa przyjęła formę westybulu (przedsionka) obłożonego panelami z laminowanych płyt HPL imitujących drewno. Na tej części elewacji znajdują się również dwa oryginale akcenty zaznaczone przez gabiony (kosze stalowe) z tłuczniem kamiennym i obramowaniem z roślinności pnącej. Mniej wyeksponowane miejsca elewacji są pokryte tynkiem cienkowarstwowym w kolorze szarym, a także poziomymi aluminiowymi lamelami (żaluzjami) w tym samym kolorze.

Elewacja w strefie dostaw jest pokryta panelami systemowymi w kolorze ciemnoszarym oraz jasnoszarymi bloczkami betonowymi o licu łamanym. Elewacja parkingu jest wykonana ze szpachlowanego malowanego betonu. Ściana pomiędzy parkingiem a galerią (od strony północnej), wraz z obudową klatek schodowych, została obłożona aluminiowymi panelami sandwiczowymi w czterech odcieniach żółci i zieleni.

Atrium galerii niczym teatralna loża

Do CH Zielone Arkady prowadzą dwa wejścia. Najbardziej reprezentacyjne jest wejście zachodnie, które przybrało postać wznoszącego się kryształu, za którym roztacza się hol o wysokości prawie 30 metrów. W części budynku, w której przeważają duże elementy szklane znajduje się zalany światłem food court, gdzie na klientów pragnących odpoczynku czeka 400 miejsc w ok. 10 restauracjach.

Atrakcją architektoniczną wnętrza jest atrium przy południowym wejściu do Zielonych Arkad. Wyglądem przypomina teatr z lożami i stanowiskami na trzech umieszczonymi poziomach wokół znajdującej się na pierwszym piętrze dużej przestrzeni przeznaczonej pod imprezy promocyjne i przedstawienia. Jest to jednocześnie centralne połączenie wewnątrz centrum, gdzie przecinają się galerie handlowe na każdym piętrze. Ozdoba tego miejsca jest imponujących rozmiarów żyrandol, a właściwie rzeźba świetlna składająca się z tysiąca lamp ledowych.

Zielone Arkady zostały wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM i posiadają certyfikat BREEAM.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY