REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielone certyfikaty na topie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 paź 2016 11:26
fot. Fotolia

Popularność zielonego budownictwa w naszym kraju z roku na rok rośnie wśród inwestorów i najemców budynków. W 2016 roku liczba obiektów, którym przyznano certyfikaty budownictwa ekologicznego wzrosła o 32 proc. według raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wskazuje to na ogromny potencjał dla ekologicznych i przyjaznych dla społeczeństwa rozwiązań budowlanych.

REKLAMA

Zielone certyfikaty przyznawane są budynkom, które spełniają bardzo określone wymagania zrównoważonego budownictwa. Popularyzacja wielokryterialnych ocen budownictwa ekologicznego oraz przyjaznego dla społeczeństwa pozwala w znaczący sposób ograniczyć emisję CO2, zużycie odnawialnych zasobów energii oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza czy też zdrowia i samopoczucia ludzi korzystających z certyfikowanych obiektów.

Od 2010 roku, kiedy to w Polsce pierwszy budynek otrzymał świadectwo w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) notuję się ciągły wzrost zarówno wydanych certyfikacji, których na obecną chwilę jest 437. Na podstawie danych z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika również, że w 2016 roku liczba budynków objętych certyfikacją wzrosła w naszym kraju do 328 obiektów co stanowiło wzrost o 32 proc. w porównaniu do sytuacji rok wcześniej.

- W Polsce liczba wydanych zaświadczeń przewyższa liczbę obiektów, które są nimi objęte. Jest to spowodowane tym, że niektóre projekty posiadają więcej niż jedno świadectwo budownictwa ekologicznego. Deweloperzy chcą by ich inwestycje posiadały ich kilka, a nasze produkty pomagają im w ich otrzymaniu ­– mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.

Najwięcej certyfikowanych budynków w Polsce bo aż 99 proc. ogółu jest w systemach BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) które przyznawane są przez brytyjską instytucję Building Research Establishment oraz w amerykańskim LEED. Oba zaświadczenia potwierdzają, że zarówno nowe jak i już istniejące budowle spełniają rygorystyczne standardy społeczne oraz te dotyczące środowiska. W ich ramach poddany ocenie jest wpływ na otoczenie i użytkowników obiektu, a także proces budowy. Dodatkowo analizowany jest komfort ludzi wewnątrz oraz generowany pobór energii i wody, a także czy materiały budowlane, z których został zbudowane były ekologiczne. Instytucje sprawdzają również czy  prowadzona jest segregacja odpadów oraz wywóz zanieczyszczeń, a nawet lokalizacje, zarządzanie i dojazd do nieruchomości.

- Inwestorzy zdają sobie sprawę, że jakość budynków i komfort ich użytkowania, dzięki którym projekt inwestycji może otrzymać jeden z zielonych certyfikatów w znaczący sposób zwiększa ich wartość i renomę.  W efekcie coraz częściej są skłonni stosować rozwiązana, które w pozytywny sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektów, znacząco ograniczają zużycie energii czy też pochodzą z recyklingu – podkreśla Grzegorz Sołtys i dodaje, że stosowanie produktów i rozwiązań Vetrotech może pomóc im w wymierny sposób w otrzymaniu certyfikacji. - W przypadku BREEAM użycie naszych materiałów pozwoli na uzyskanie 40 punktów na 119, przy czym dolna granica od której świadectwo jest przyznawane zaczyna się od 33 punktów - dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY