REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielony Bronx przykładem dla Polski

  • Autor: propertydesign.pl
  • 22 kwi 2014 11:26
Zielony Bronx przykładem dla Polski
Joan Byron, fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Zielony Bronx przykładem dla Polski

Dzielnica Bronx staje się dzisiaj coraz bardziej... zielona. Joan Byron jest urbanistką zaangażowaną w prace na rzecz kilku projektów w dzielnicy Bronx. Podczas spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej opowie o realizacjach zmieniających diametralnie ten nowojorski kwartał.

REKLAMA

Nowy Jork jest jednym z najgwałtowniej zmieniających się miast świata. Chociaż sam Manhattan osiągnął już swoją słynną urbanistyczną formę w XX wieku, to jednak cały obszar miasta stale podlega przeobrażeniom.

Przykładowo dzielnica Bronx, która od lat 70. powszechnie uznawana jest za symbol upadku miasta i za czarne getto, zmienia się obecnie nie do poznania. Bronx staje się dzisiaj coraz bardziej... zielony! Co więcej, kluczową rolę w tej przemianie odgrywają oddolne, obywatelskie inicjatywy.

Jednym z najbardziej reprezentatywnych dla odrodzenia Bronxu projektów jest Zielony Szlak Rzeki Bronx. Ta koncepcja rewitalizacji Rzeki Bronx i stworzenia trzynastokilometrowego parkowego ciągu wzdłuż rzeki została zainicjowana przez lokalnych aktywistów i jest obecnie rozwijana przez organizację Bronx River Alliance – niezwykłe partnerstwo lokalnych oddolnych organizacji i biur miejskich. Projekt jest wspierany przez nowojorską instytucję akademicką Pratt Center for Community Development.

Gościem specjalnym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie Joan Byron zaangażowana w prace na rzecz kilku projektów w dzielnicy Bronx, m.in. w rozwój Zielonego Szlaku. Architektka i zarazem urbanistka wraz z Arturem Jerzym Filipem, architektem zaangażowanym w działania społeczne na rzecz projektów obywatelskich, takich jak Kwartał Muzyczny czy Warszawska Droga Kultury na Skarpie poprawadzą wykład w muzeum w dniu 29 maja br. o godz. 18.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY