REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zielony urząd w Polsce? To możliwe!

  • Autor: Propertydesign.pl / AL
  • 09 mar 2018 13:21
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
fot. Horizone Studio
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!

Zespół biurowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie będzie pierwszym w Polsce, w pełni ekologicznym i certyfikowanym kompleksem obiektów urzędowych – zapowiadają autorzy projektu. Powstaną w nim nowoczesne biura samorządu wojewódzkiego, rozrzucone obecnie w różnych punktach miasta. Dzięki inwestycji powstanie również nowa, wysokiej jakości przestrzeń publiczna.

REKLAMA

Potrzeba budowy zespołu budynków biurowych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie uwolniła proces odważnych decyzji publicznych. Najpierw uznano, że nowe obiekty będą w pełni dostosowane do wyśrubowanych wymogów certyfikacji obiektów biurowych klasy A, następnie postanowiono, że projekt zagospodarowania terenu wpisze się w cykl rozbudowanych konsultacji społecznych tzw. Superścieżki (których celem było określenie charakteru miejsca wspólnie z mieszkańcami miasta). Spoiwem obu miała być współpraca inwestora: spółki Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” (którego właścicielami są Województwo Małopolskie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA) z konsorcjum biur: Horizone Studio (autorzy budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C).

Zgodnie z założeniem obiekty biurowe już na etapie planowania poddawane zostały wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM, która w czerwcu 2015 r. zakończyła się przyznaniem budynkom certyfikatu na poziomie Excellent. – W ten sposób w Krakowie będziemy mieli pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych, co istotnie obniży koszty jego użytkowania – zwraca uwagę Bartłomiej Kisielewski, partner w pracowni Horizone Studio.

Nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej

Kompleks biurowców będzie miał powierzchnię ok. 41 tys. mkw. Co ważne, projekt jest efektem tzw. projektowania zintegrowanego, w którym od samego początku w tworzeniu koncepcji oprócz architektów udział brali przedstawiciele inwestora, przyszłego najemcy, projektanci instalacji oraz liczni konsultanci. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, a także wprowadzeniu inteligentnego systemu sterowania pracą budynku i licznym, innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym (jak kształtowanie bryły, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu) nowoczesny kompleks zużywał będzie mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Obiekty będą też w pełni przyjazne przebywającym w nich ludziom.

- Z uwagi na zastosowane rozwiązania budynki UMWM będą wyróżniać się na tle innych tego typu obiektów i mamy nadzieję wyznaczą nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej Krakowa. Obok rozwiązań proekologicznych bardzo istotna była dla nas jakość architektury przyjaznej człowiekowi. Obiekty mimo swojej skali nie będą dominowały nad otoczeniem, a przestrzenie wokół nich będą ogólnodostępne wtapiając się w tkankę miasta – podkreślają projektanci z Horizone Studio.

- Godne podkreślenia jest to, że funkcję biurową kompleksu uzupełniono o przedszkole, co będzie dużym ułatwieniem dla pracowników – zwraca uwagę Wojciech Małecki, projektant budynku C.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY