REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zmarł architekt Szczepan Baum

  • Autor: PAP
  • 27 sty 2014 09:36

Zmarł architekt Szczepan Baum - twórca lub współtwórca projektów wielu pomorskich kościołów czy obiektów użyteczności publicznej, w tym hoteli, galerii handlowych czy biurowców. Baum był profesorem Politechniki Gdańskiej. Miał 82 lata

REKLAMA

Szczepan był autorem samodzielnie lub wraz ze współpracującymi z nim architektami, projektów takich jak m.in. pierwszy terminal pasażerski Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, siedzibę Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, gdańskie hotele Hanza i Mercure oraz miejscowe galerie handlowe Madison i Bałtycka. Zaprojektował też wiele kościołów zlokalizowanych głównie na Pomorzu.

Architekt jest też współautorem projektów kamienic, które stanęły na terenie odbudowywanego Starego Miasta w Elblągu.

Baum pracował m.in. w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Gdańsk i biurze Miastoprojekt, a także w Katedrze Urbanistyki i Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej: był profesorem tej uczelni.

Baum urodził się w 1931 r. w Warszawie. Jak podaje Encyklopedia Gdańska, w sierpniu 1980 roku architekt był ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, był też członkiem gdańskiego Społecznego Komitetu Budowy pomnika Poległych Stoczniowców. Wśród przyznanych mu odznaczeń jest m.in. Krzyż Kawalerski Orderem Odrodzenia Polski.

Szczepan Baum zmarł w sobotę, o jego śmierci architekta poinformowali na stronie internetowej firmy jego współpracownicy z Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych. Zespół ten Baum stworzył w Gdańsku na początku lat 80 ubiegłego wieku wspólnie z Andrzejem Kwiecińskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY