REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zmarł znany rzeszowski architekt Władysław Henning

  • Autor: SARP
  • 17 paź 2014 10:43

Informację o śmieci architekta podał SARP Oddział Rzeszów. Władysław Hennig zmarł we wtorek 14 października. Miał 84 lata.

REKLAMA

Architekt Władysław Henning urodzony 13 stycznia 1930 we Lwowie, w 1956 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i w latach 1956-90 pracował w pracowniach urbanistycznych i biurach planowania przestrzennego w Rzeszowie: początkowo w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, następnie 1963-71 kierował Miejską Pracownią Urbanistyczną, potem ponownie w WPU jako zastępca kierownika i po. kierownika 1972-75 (równolegle w latach 1969-71 st. wykładowca na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska WSI oraz 1969-74 konsultant w ZPiUI „Inwestprojekt”), 1975-79 dyrektor Międzywojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego, 1979-85 kierownik pracowni planowania przestrzennego w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, 1985-90 generalny projektant w Miejskim Biurze Planowania Przestrzennego w Rzeszowie. W latach 1990-94 pracował w „Atelier Stanislas Henning – architectes-urbanistes” w Paryżu.

Był głównym projektantem planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego szeregu miast (m.in. Strzyżowa, Jarosławia, Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Sandomierza), planów szczegółowych centrów miast, dzielnic i osiedli mieszkaniowych, autorem studiów historyczno-urbanistycznych i wytycznych konserwatorskich do planów zagospodarowania przestrzennego (Sandomierza, Baranowa Sandomierskiego i Rzeszowa), ponadto był autorem lub współautorem projektów wielu obiektów architektonicznych, terenów zieleni i przestrzeni publicznych realizowanych tak w kraju, jak i we Francji, laureatem kilkunastu konkursów urbanistyczno-architektonicznych ogólnopolskich i francuskich.

Aktywny członek SARP i TUP, był przez kilka kadencji prezesem oddziałów tych stowarzyszeń w Rzeszowie, delegatem na międzynarodowe kongresy i konferencje problemowe, organizatorem i sędzią w konkursach organizowanych przez SARRP, TUP i spółdzielczość mieszkaniową, członkiem Miejskiej Wojewódzkiej i Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej wielu kadencji.

Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących teorii i praktyki planowania przestrzennego oraz historii budowy miast, audycji radiowych i filmów telewizyjnych poświęconych tej problematyce.

Za swoją działalność zawodową i społeczną uhonorowany został odznaczeniami państwowymi, samorządowymi i stowarzyszeniowymi.

Pogrzeb odbędzie się w piątek na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Pożegnalna msza święta rozpocznie się o godz. 13.30.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY