REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zmiany w prawie budowlanym - Senat przyjął nowelizację

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 lut 2015 13:42
Zmiany w prawie budowlanym - Senat przyjął nowelizację
fot. Fotolia

7 lutego br. Senat przyjął nowelizację prawa budowlanego wraz z poprawkami. Modyfikacjom poddane zostaną procedury związane ze zgłaszaniem pozwolenia na budowę czy otrzymaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Nowe prawo dotyczyć będzie także budowy domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Nowe przepisy znoszą wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. 

Senat zaproponował poprawki, jedna z nich mówi o tym, że inwestor, który chce rozpocząć prace budowlane musi zawiadomić właściwy organ i projektanta nadzorującego budowę, o planowym terminie rozpoczęcia prac; chodzi prace wymagające pozwolenia na budowę.

W nowelizacji powiększona jest też lista obiektów budowlanych, oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, obiekty magazynowe, budynki kolejowe, a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Jeszcze jedną zmianą ma być pozwolenie inwestorowi rozpoczęcia wszystkich robót budowlanych na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron postępowania. 

Nowelizacja umożliwia także budowę sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie nie wyższe niż 1kV, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, itp.  Zniesiony został obowiązek uzyskania zezwolenia na budowę w przypadku wszystkich instalacji, z wyjątkiem gazowych.

Nadal będzie obowiązywało zgłoszenie budowy w sytuacji, gdy obiekty są sytuowane na obszarze Natura 2000.

Więcej szczegółowych informacji na Propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY