REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zobacz, jak Lechstarter zmienia polskie miasta

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 wrz 2016 13:18
Szczecin, fot. pixabay.com

Pierwsze efekty Lechstartera można zobaczyć już w kilku miastach w całej Polsce m.in.: w Szczecinie, Bydgoszczy, Zielonej Górze czy Łodzi. Granty od Leszka Chmielewskiego na projekty, które pozytywnie zmieniają miejską przestrzeń, są już na półmetku. Obecnie laureaci zrealizowali już 12 pomysłów, a kolejne 13 jest w trakcie wykonania.

REKLAMA

Dzięki programowi Lechstarter aż 25 projektów zmieni miejską przestrzeń. To laureaci ogólnopolskiego głosowania internautów na 86 projektów, które dotyczyły aż 50 lokalizacji na terenie całej Polski. Do oddania głosów, na te idee, pomysłodawcy mobilizowali mieszkańców swoich miast, którzy łącznie oddali ich ponad pół miliona. Wnioski z największymi wynikami uzyskały granty na swoje pomysły i możliwość ich zrealizowania. Do tej pory stworzono już 12 projektów.

Półmetek realizacji to nie tylko możliwość przyjrzenia się efektom programu Lechstarter. To także szansa na poznanie ludzi, którzy przygotowywali wnioski, zachęcali do wsparcia i realizowali pomysły, z których teraz korzystają mieszkańcy ich miast. W krótkim filmie pokazano, w jaki sposób rodził się jeden z projektów zgłoszonych do programu, jak wielu ludzi było zaangażowanych w jego promowanie i wreszcie jak wyglądała wspólna praca przy jego realizacji. Zaprezentowany koncept to szczeciński „Sąsiedzki Ogród Kultury”. Inicjatywa zdobyła aż 81 000 głosów – najwięcej w całej Polsce – i zdobyła grant o wartości 100 000 zł. To jego pomysłodawcy sprawili, że zaniedbana przestrzeń miejska stała się społecznym ogrodem, miejscem spotkań wszystkich mieszkańców.

Powstałe projekty nie tylko zmieniają miejską przestrzeń, ale przede wszystkim łączą mieszkańców. Łódzka inicjatywa „Podwórko Hilarego” udziela porad architektonicznych oraz angażuje w działania młodych adeptów architektury i sztuki. Bydgoski „Ogród Uprawy Sztuki”, suwalski „Ogród Osiedlowy” czy zielonogórskie „Wielkie Małe Gry” stwarzają miejsca sprzyjające integracji na wcześniej zaniedbanych i pomijanych przestrzeniach. Wspólne działanie czy działania na rzecz kultury to główne cechy tych inicjatyw. Pomysł zrealizowany w Augustowie „Zielony Zakątek Kultury Zdrowa Zośka” czy „Rynek w Rozkwicie” z Kęt przybliżają mieszkańcom idee dbałości o naturę i pokazują, jak ważna jest zieleń w mieście. Mieszkańcy stolicy i turyści mogli podziwiać wystawę FUTUWAWA „Patrz na Plac“. Projekty z Kielc i ze Szczecina stawiają na integracje mieszkańców, wspólne działania, które mają inspirować ich do aktywizacji i zachęcać do podejmowania własnych działań. Oprócz tego, w całej Polsce w dużych miastach i małych miejscowościach ma powstać jeszcze kilkanaście innych projektów. W Stalowej Woli już niedługo stanie ekologiczne „Drzewko Solarne”, które ma szanse stać się centralnym punktem miejscowości. Lublin będzie piękniejszy dzięki projektowi poświęconemu rewitalizacji jednej z bram miasta – „Miasto bez Chmur”.

Leszek Chmielewski na wszystkie granty przeznaczył aż milion złotych. Walka o głosy toczyła się w dwóch kategoriach: grant o wartości 100 tysięcy złotych oraz mikrogrant o wartości 25 tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY