REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zobacz najlepsze architektoniczne obiekty w sferze kultury 2014 roku

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 19 wrz 2014 12:31
Zobacz najlepsze architektoniczne obiekty w sferze kultury 2014 roku
fot. Europejskie Centrum Solidarności otwarte 30.08.2014 r.

Koniec lata i jesień 2014 r. to czas zakończenia dużych inwestycji. Do użytku oddawane są obiekty w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Katowicach i Warszawie.

REKLAMA

Jako pierwsze, 30 sierpnia, działalność rozpoczęło Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Obiekt zlokalizowany przy Pomniku Poległych Stoczniowców to międzynarodowe centrum kulturalne o funkcjach muzealnych, wystawienniczych i naukowo-badawczych. Oprócz wystawy stałej, pokazującej historię Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, w ECS są także m.in. biblioteka z czytelnią, mediateka, sala wielofunkcyjna dla 430 słuchaczy, archiwum oraz ośrodek badawczo – naukowy i edukacyjno – szkoleniowy. Część pomieszczeń zajmą organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka. Przez cały rok będzie czynny ogród zimowy, a od wiosny do jesieni - taras widokowy na dachu, skąd roztacza się piękna panorama terenów postoczniowych, a także Starego i Głównego Miasta. Budowa o wartości całkowitej 207,6 mln zł uzyskała 107,5 mln zł dofinansowania w ramach XI Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest MKiDN.

5 września odbył się koncert inauguracyjny w nowej siedzibie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Budynek liczy 3 tys. metrów kw. powierzchni, posiada cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje, dwie sale koncertowe i ponad 1,1 tys. miejsc na widowni. Centralnym miejscem jest główna sala symfoniczna, w której akustyka pozwala na przygotowywanie nagrań studyjnych. Pomaga w tym między innymi 951 specjalnie zaprojektowanych do tego pomieszczenia siedzeń. Kolorem sala nawiązuje do Słońca, którego obecność zagwarantują rozmieszczone w sali świetliki. Sala Kameralna ugości 192 osoby, a jej wystrój symbolizuje Księżyc. Zgodnie z zamysłem architektów budynek kształtem nawiązuje do krajobrazu miasta i bezpośredniego otoczenia działki – z wieżami kościołów i gmachów publicznych oraz wielospadowymi dachami budynków mieszkalnych. Budowa została dofinansowana przez UE w ramach RPO woj. zachodniopomorskiego (wartość projektu: 112, 1 mln zł, dofinansowanie: 39, 2 mln zł).

12 września br. w Krakowie otwarto nową siedzibę Cricoteki, w której prezentowana będzie twórczość Tadeusza Kantora oraz jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Gmach wg projektu IQ2 Konsorcjum inspirowany jest dziełem Kantora (ambalaż, idea niemożliwego). Ze zderzenia dwóch materii (jak w rysunku Człowiek niosący stół) powstała przestrzeń łącząca nowoczesną architekturę z budynkami najstarszej w Krakowie elektrowni.

W efekcie rewitalizacji powstał wielofunkcyjny budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum wraz z Czytelnią, Salę Teatralną, Salą Edukacyjną, Księgarnię oraz Crico-Cafe, usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, skąd można podziwiać panoramę Krakowa. Projekt otrzymał dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - koszty budowy i wyposażenia wraz z urządzeniem wystawy stałej wyniosły ponad 50 mln zł (85% to dofinansowanie UE). Działalność ośrodka jest dofinansowana z Programów MKiDN: w latach 2013-2014 resort przekazał na ten cel 625 tys. zł.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY