REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Żołnierze Wyklęci i codzienność PRL w łódzkim centrum edukacyjnym

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2016 09:15
Żołnierze Wyklęci i codzienność PRL w łódzkim centrum edukacyjnym
fot. Fotolia

Specjalnie zaaranżowane pokoje poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych, codzienności w PRL i opozycji, nawiązujące do tzw. escape roomów, z których wyjść można po rozwiązaniu serii zadań znajdą się w Centrum Naukowo-Edukacyjnym, które IPN chce stworzyć w Łodzi.

REKLAMA

"Ideą projektu było przybliżenie losów Polski i Polaków pod komunistycznym zniewoleniem młodemu pokoleniu, które urodziło się i dorasta w wolnej Polsce. Zależało nam równocześnie, by było to działanie nowoczesne i niestandardowe, a nie typowe centrum naukowe, edukacyjne czy ekspozycja narracyjna. Żeby mocno angażowało w tę historię" - opowiadał wiceprezes IPN Paweł Ukielski.

Jak zaznaczył uznano, że najlepszym, a dotąd niestosowanym chwytem przekazywania wiedzy historycznej jest stworzenie połączenia ekspozycji i gry. Czyli wykorzystanie wzorów z popularnych tzw. escape roomów, z których wyjść można po rozwiązaniu serii zadań, a także gier planszowych czy decyzyjnych.

"Mamy wybitnego specjalistę w tym zakresie Karola Madaja, autora m.in. bestsellerowej +Kolejki+, który został koordynatorem projektu ze strony IPN. A jednocześnie moje doświadczenie z tworzenia i kierowania Muzeum Powstania Warszawskiego mam nadzieję też będzie przydatne przy tworzeniu części scenograficzno-narracyjnej" - zaakcentował Ukielski.

Koordynator projektu podkreślił, że Centrum ma być miejscem, gdzie zwiedzający zamiast oglądania wystawy staje się graczem w symboliczny sposób przeniesionym w przedstawiany okres. "Będzie mógł doświadczyć tamtej rzeczywistości, jednocześnie mając za zadanie wykonanie jakiejś misji czy rozwiązanie zagadki" - powiedział Madaj.

Gracze będą się poruszać w specjalnie zaaranżowanej, nawiązującej do historycznych realiów scenografii, z przedmiotami nawiązującymi do tych z epoki. "Będą mogli nie tylko dotknąć tego wszystkiego, ale te przedmioty będą im potrzebne do rozwiązania zadań. Będzie to rodzaj godzinnej lub nieco dłuższej rozgrywki, podczas której poznają dany temat" - relacjonował koordynator.

Tematy będą trzy - Żołnierze Wyklęci, życie codzienne w PRL oraz opozycja i zostaną przybliżone w różnych pokojach na trzech piętrach budynku. "Będzie to więc historia walki o wolność w PRL: opór niepodległościowy po wojnie, życie codzienne oraz powstanie i działalność Solidarności" - wyjaśnił Madaj.

Na razie powstają dopiero szkice scenariuszy zadań, jakie będą czekać na każdym z pięter. "Na tym poświęconym Żołnierzom Wyklętym może znajdziemy się w areszcie UB, z którego trzeba będzie kogoś uwolnić. Zadaniem może być też dostanie się do obozu partyzantów czy zdobycie broni przechodząc np. przez wiejską chałupę, której mieszkańcy wspierają partyzantów" - opowiadał.

Zainscenizowany areszt przybliży terror i czasy stalinowskie, w wiejskiej chacie będzie można zobaczyć, jak ludzie żyli w latach 40. i 50., a w obozie partyzantów - działalność podziemia niepodległościowego. "Także będzie to historia przedstawiona w formie gry, rozrywka o walorach edukacyjnych" - podkreślił Madaj.

"Na piętrze o życiu codziennym w PRL na pewno zostaną poruszone tematy robienia zakupów, czyli trudności w zdobywaniu artykułów codziennego użytku, a także w uzyskaniu paszportu. Dla współczesnej młodzieży problemy te są zupełnie nieznane. Nie wiedzą jak trudno było kupić podstawowe produkty czy uzyskać możliwość wyjazdu. Znajdzie się też pewnie miejsce na mieszkanie z lat 70. czy 80., gdzie może trzeba będzie np. rozwiązać detektywistyczną zagadkę" - mówił.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY