REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zrównoważony rozwój w projektowaniu miast - fasady, w których dojrzewają mikroalgi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 mar 2014 16:03
Zrównoważony rozwój w projektowaniu miast - fasady, w których dojrzewają mikroalgi
Zrównoważony rozwój w projektowaniu miast - fasady, w których dojrzewają mikroalgi

Nowatorskie rozwiązania w projektowaniu miast o zrównoważonym rozwoju to m.in. fasady z grzejnikami, w których rozwijają się mikroalgi wykorzystywane później jako biomasa. Stawianie na ekologię i samowystarczalność energetyczną miast to głównie domena krajów skandynawskich, w których dbałość o przestrzeń miejską i jej czystość jest na pierwszym miejscu. Szanują ją wszyscy mieszkańcy miast skandynawskich.

REKLAMA

Skalę i zakres prac planistycznych w kwestii projektowania miast o zrównoważonym rozwoju można omawiać w odniesieniu do trzech podstawowych aspektów planowania zrównoważonego miasta: środowiska naturalnego, społeczeństwa i ekonomicznego – uważa prof. Göran Cars zajmujący się rozwojem miast, kierownik projektu rozwoju miast zrównoważonych dla szwedzkiej gminy Kiruna.

W odniesieniu do zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego, optymalną sytuacją jest zaczynać wszystko od podstaw tam, gdzie jeszcze nic nie zostało zbudowane. Wszystkie kwestie związane ze środowiskiem uwzględnia się na kolejnych etapach procesu planowania: technologii budowy, zaopatrzenia w energię, transportu, gospodarki wodnej. Aspekt społeczny skupia się z kolei na aktywnej komunikacji z mieszkańcami. Dialog wykorzystuje się do przedstawiania propozycji planistycznych.

– Czynimy miasto swoistą areną spotkań i dyskusji jego mieszkańców, szczególnie cenne są uwagi na temat społecznej integracji i harmonii. Natomiast aspekt ekonomiczny zakłada konfigurację nowego miasta w ścisłej współpracy z podmiotami prywatnymi. Biznes ma zainwestować i nadać nowemu organizmowi miejskiemu zawartość w postaci mieszkalnictwa, handlu i zatrudnienia – stwierdza prof. Cars.

Opracowaniem struktury miasta Kiruna zajmowali się także architekci z pracowni White Arkitekter AB - wygrali oni konkurs na projekt zrównoważonej ekologicznie struktury dla tego szwedzkiego miasta.

Mimo ekstremalnych warunków klimatycznych, miasto Kiruna ma rozwijać się na wysokim poziomie. To wg lidera pracowni, Kristera Lindsteda, okazja, aby pomyśleć w zupełnie nowy sposób i poczynić właściwe kroki już od samego początku planowania przestrzeni miejskiej.

Przykładem nowego pomysłu dla Kiruny byłaby możliwość wykorzystania ogromnych ilości ciepła odpadowego pochodzącego z energii zużywanej w górnictwie. Jej wykorzystanie umożliwiłoby powstanie miasta neutralnego dla klimatu. Architekci z White Arkitekter AB opracowali pierwszą fazę projektu planu rozwoju dla miasta, w którym są plany rynku i ratusza miejskiego. W tym aspekcie dialog z mieszkańcami Kiruny trwał już od dłuższego czasu i stał się podstawą pracy architektów.

Innym przykładem planowania miasta ekologicznie zrównoważonego jest projekt rozwoju obszarów miejskich w dzielnicy Hamburga, Wilhelmsburgu. Dzielnica zlokalizowana na jednej z wysp rzeki Łaba, mimo doskonałej lokalizacji, długo postrzegana była jako nieatrakcyjne miejsce do życia. Wyspę zdominowała zabudowa przemysłowa i aż do lat '70. była wykorzystywana jako wysypisko śmieci.

Mimo to w części Hamburga, na przestrzeni 30 tys. m kw. wdrożono nowy plan rozwoju miasta. Główny nacisk położono na kwestie równowagi środowiskowej. Dzięki innowacyjnym metodom produkcji i odzyskiwania energii, Wilhelmsburg do 2050 r. ma stać się w pełni samowystarczalny energetycznie.

– W fasadach budynków zostaną zabudowane specjalne grzejniki, w których mogą rozwijać się mikroalgi wykorzystywane później jako biomasa do zasilania czy ogrzewania. Inna fasada będzie wyposażona w izolację o strukturze żelu, magazynującą ciepło resztkowe światła słonecznego, które później, w razie potrzeby, może zostać wykorzystane – mówi Alrun Griepenkerld, kierownik projektu z Niemiecko-Szwedzkiej Izby Handlowej. – W ciągu siedmiu lat trwania tego projektu zostało zrealizowanych ponad 60 różnych inwestycji o wartości ponad 1 mld Euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY