REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zwycięski mural Gdańska jest pełen symboli tego miasta

  • Autor: gdansk.pl
  • 17 lis 2015 11:45
Zwycięski mural Gdańska jest pełen symboli tego miasta
Zwycięski mural Gdańska, autor: Marcin Budziński
Zwycięski mural Gdańska jest pełen symboli tego miasta
Zwycięski mural Gdańska jest pełen symboli tego miasta
Zwycięski mural Gdańska jest pełen symboli tego miasta

Zwycięzcą internetowego głosowania został mural autorstwa gdańskiego artysty Marcina Budzińskiego. Jest bardzo gdański, pełen ciekawych detali - symboli grodu nad Motławą - zabytkowych, industrialnych i współczesnych.

REKLAMA

W głosowaniu internetowym na gdański mural oddanych zostało łącznie 1567 ważnych głosów, z czego na zwycięski projekt - 1085 - informuje oficjalny portal miejski gdansk.pl.

Zwycięski mural, to ten z sylwetą lwa stworzonego z bardzo gdańskich detali – wśród nich: Bazylika Mariacka, zabytkowe kamienice, stoczniowe dźwigi, czy sławne gdańskie falowce. Co ciekawe, malowidło to zdobyło także największe uznanie jury konkursowego.

– Bardzo ciekawa i przemyślana praca. Nieprzypadkowa – wyraźnie i dobrze osadzona w naszym gdańskim kontekście. To mural wyraźnie dedykowany naszemu miastu. Pełen interesujących detali, które warto odkrywać, przez to ciekawy zarówno z dalszej, jak i bliskiej perspektywy. Świetnie wpisujący się w kolorystykę ceglanego budynku – mówi Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej i członek jury konkursowego.

Marcin Budziński, autor muralu, jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Mural na budynku przy ul. 3 Maja nie jest jego pierwszym. Ostatnim głośnym przedsięwzięciem gdańskiego artysty był mural na Przymorzu, który przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego murale zdobią także inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź.

Otwarty konkurs na pierwszy gdański mural, który zdobić ma ścianę należącego do miasta budynku przy ulicy 3 Maja 16, ogłoszony został w październiku. Wybór zwycięskiej pracy odbywał się dwuetapowo. Najpierw nadesłane projekty zostały ocenione (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy. Do drugiego etapu konkursu – czyli do głosowania internetowego zakwalifikowane zostały 3 prace, które otrzymały największą liczbę punktów. I ostatecznie to mieszkańcy zdecydowali o tym, który z tych projektów zdobić będzie przestrzeń miasta.

Z autorem zwycięskiego projektu, wybranego w głosowaniu internetowym, podpisana zostanie umowa na realizację muralu na kwotę nie większą niż 12 tys. zł brutto. Zwycięski mural pojawić ma się na ścianie budynku do końca tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY