REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

15 projektów walczy o udział w Imagine Cup 2016

  • Autor: iwp.com.pl
  • 11 kwi 2016 13:56
15 projektów walczy o udział w Imagine Cup 2016
fot. Fotolia

Microsoft Imagine Cup, konkurs znany jako technologiczne mistrzostwa świata studentów, wkracza właśnie w swoją decydującą fazę. Współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

REKLAMA

W tegorocznej, 14. edycji jury właśnie wyłoniło 15 najlepszych projektów w trzech kategoriach: Innowacje, Gry oraz Projekty Społeczne. Najsilniej reprezentowane są Białystok, Łódź i Warszawa. Do finału dostały się również zespoły z Cieszyna, Dębicy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Rzeszowa. Już 13 kwietnia podczas finałów krajowych dowiemy się, które z nich będą miały szansę reprezentować Polskę podczas światowych rozgrywek Imagine Cup 2016 w Seattle. Na zwycięzców w każdej z kategorii w finałach światowych czeka 50 tys. dolarów. 

Podobnie jak w poprzednich latach, współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a honorowy patronat nad imprezą tym razem objęło Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami merytorycznymi zostały firmy: Zernike – Meta Ventures oraz DotConnect. Wydarzenie sponsorują: Grupa Energa, Profi Auto, PARP, Billennium, Neuca, QBurst, Twist.

W kategorii „Innowacje” wśród zespołów nominowanych do światowych finałów Imagine Cup znalazły się następujące drużyny:

Explicit Motion – reprezentanci Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ich projekt o tej samej nazwie to pierwszy na świecie slider video do filmów poklatkowych, sterowany za pomocą Windows Phone. Dzięki niemu filmowcy mogą tworzyć niesamowite ujęcia poklatkowe, jak np. ruszające się gwiazdy, smugi z pojazdów na autostradzie, czy wschody słońca. Urządzenie współpracuje z aparatami fotograficznymi wszystkich wiodących producentów.

LockBusters – to drużyna z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ich projekt SMILe (Secure Mobile Interface for Locking) to unikalny mechanizm blokujący, który ma zastąpić staromodne klucze ich cyfrowym odpowiednikiem – smartfonem z funkcją Bluetooth lub kartą bankomatową. Dzięki najnowszym technologiom łączności bezprzewodowej (Bluetooth 4.0 i NFC) zamek będzie w stanie wykryć, kiedy właściciel ktoś zbliża się do drzwi i rozpoznać czy powinien odblokować mu dostęp.

UltraSonicSquad z projektem Mouse3D reprezentuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mouse3D to myszka wykorzystująca ultradźwięki pozwalając użytkownikowi w pełni wykorzystać możliwości trzech wymiarów w pracy na komputerze. Ta technologia ma wiele potencjalnych zastosowań, a jednym z nich jest kontroler w wirtualnej rzeczywistości. Specjalna rękawiczka, zawierająca czujniki drużyny UltraSonicSquad, mogłaby z powodzeniem zastąpić klasyczne kontrolery używane do wykonywania akcji w wirtualnym świecie. Celem projektu jest także integracja tego urządzenia z programami do modelowania 3D, takimi jak 3ds Max, AutoCAD, ZBrush czy Blender. Dzięki temu prace wykonywane przez architektów będą o wiele bardziej intuicyjne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY