REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

ABC polskiego designu

  • Autor: Propertydesign.pl / Instytut Adama Mickiewicza
  • 29 wrz 2017 09:25
ABC polskiego designu
Fotel RM58 VZÓR Roman Modzelewski fot. mat. prasowe

Wystawa The ABCs of Polish Design ukazuje 100 lat polskiego projektowania przez pryzmat 100 obiektów oraz ich historii. Prezentacji, zarówno przedmiotów, projektów, jak i znaków grafcznych, towarzyszą ich plastyczne interpretacje przygotowane przez 25 polskich grafków.

REKLAMA

Wystawa The ABCs of Polish Design jest jednym z pierwszych wydarzeń międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100 towarzyszącego obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, za których przygotowanie odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. Pierwsza zagraniczna prezentacja wystawy zatytułowana The ABCs of Polish Design odbędzie się podczas Budapest Design Week (28.09.-15.10.2017). Wystawa w Budapesti Történeti Múzeum organizowana jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie. Kolejne odsłony planowane są m.in. w Niemczech, Izraelu oraz we Włoszech.

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów. Kuratorka Ewa Solarz zmierzyła się z trudnym zadaniem - Jak wybrać to co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, którymi zajmuje się design?

Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, na wystawie zostana pokazane: kroje liter, logotypy, zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet kultowy polski przysmak Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne, jak fotel „Oyster” Krystiana Kowalskiego czy koszulki „Pan tu nie stał”, jak i klasyki - serwis „Kula” Bogusława Wendorfa. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki jak drewniane zabawki Zofi Stryjeńskiej i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji jak fotel RM 56 Romana Modzelewskiego; prezentowane są obok rzeczy bardzo popularnych, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy, takich jak: skuter Osa, wazony Włocławka zaprojektowane przez Wita Płażewskiego czy meblościanki Kowalskich. Kuratorka zdecydowała się na prezentację obiektów w porządku chronologicznym, dzięki czemu możliwe jest pokazanie jak w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Aranżację wystawy przygotowało Studio Beton – Ewa i Lech Rowińscy.

Wystawa The ABCs of Polish Design prezentuje przedmioty i projekty w niestandardowy sposób łącząc dziedzictwo polskiego projektowania ze współczesną grafką. Wszystkim 100 ikonom towarzyszą ich plastyczne interpretacje. Do współpracy zaproszono grono 25 współczesnych polskich grafków reprezentujących różne pokolenia, techniki i style projektowania jak m.in. Edgara Bąka, Iwonę Chmielewską, Tymka Jezierskiego, Piotra Młodożeńca i Olę Niepsuj.

Artystyczne interpretacje przedmiotów to także swoisty mini przewodnik po polskiej grafce, która zebrana zostanie w publikacji towarzyszącej zagranicznym odsłonom wystawy. Publikacja, która będzie owocem współpracy IAM i wydawnictwa Wytwórnia, to nie tylko prezentowane na wystawie ikony designu i ich plastyczne interpretacje, to także 100 historii: o projektantach, potrzebach, marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Teksty przygotowane przez Agnieszkę Kowalską, Ewę Solarz i Agatę Szydłowską nie tylko opowiadają o konkretnych obiektach, ale przybliżają odbiorcy na czym polega proces projektowy i kreatywny, a także samo pojęcie designu jako najbliższej człowiekowi dziedzinie sztuki, z którą obcuje na co dzień. Projekt jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY