REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Aerobik za... biurkiem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 lis 2016 13:03
fot. pixabay.com

Długotrwałe pochylanie się nad ekranem monitora, niepoprawna pozycja siedząca oraz brak przerw na spacer - oto biurowe grzechy główne. Sondaż przeprowadzony przez TNS Pentor pokazał, że już co drugi Polak skarży się na bóle pleców, a co szósty doświadcza ich regularnie. Główny winowajca? Siedzący tryb życia.

REKLAMA

Aż osiem godzin dziennie. Tyle czasu spędza przeciętny pracownik biurowy siedząc. I to tylko w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Choć takie stanowisko nie jest utożsamiane z niebezpieczeństwem,  to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. - Obciążenie kręgosłupa w pozycji siedzącej jest nawet do 90 proc. większe niż podczas stania. Najbardziej cierpi odcinek szyjny oraz lędźwiowy, dlatego też pacjenci najczęściej skarżą się na bóle w tych właśnie rejonach. Z naszych obserwacji wynika, że bardzo mały odsetek pacjentów stosuje się do podstawowych zasad higieny pracy oraz ergonomii. Niestety wiąże się to z bardzo małą świadomością ich wpływu na nasz stan zdrowia - wyjaśnia Dawid Żak, fizjoterapeuta Columna Medica.

Nieinwazyjna kooperacja

Aranżowanie biur coraz częściej skupia zespoły multidyscyplinarnych projektantów. Według Jima Tayloura z Uniwersytetu w San Francisco,  to silna tendencja, która będzie się rozwijać w ciągu najbliższych 20 lat. Polska znajduje się na właściwym etapie. Nasz kraj nie zdążył nabyć złych nawyków w projektowaniu, które występują na zachodzie. Obecnie nauka zdrowego kręgosłupa idzie o krok dalej.

Najnowsze trendy koncentrują się na dokładnej analizie środowiska pracy. Obecnie odchodzi się od tworzenia uniwersalnych przestrzeni biurowych na rzecz dostosowania ich do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Ważna jest również edukacja w zakresie ergonomicznej i zdrowej postawy. Dlaczego? - Badania przytoczone w bestsellerowej „Sile nawyku”, autorstwa Charlesa Duhigga, pokazują, że ponad 40 proc. codziennych czynności stanowią nawyki. Wynika z tego, że niemalże połowa realizowanych przez nas zadań wykonywana jest automatycznie i bezrefleksyjnie. Dlatego tak ważne jest łączenie ergonomicznych rozwiązań biurowych z wiedzą z zakresu fizjoterapii. Wypracowanie zdrowych nawyków na etapie leczenia, umożliwi wdrożenie ich w późniejszym czasie do codziennego środowiska pracy- wyjaśnia Marta Rolnik-Warmbier, psycholog Columna Medica.  

Business corner

Ergonomia przeżywa swój rozkwit. To nauka, która nie tylko mówi o tym, jak należy siedzieć, ale dotyczy całej organizacji przestrzeni. Dzięki popularności pracy zdalnej i turystyki biznesowej zaczyna być wdrażana w coraz większej liczbie miejsc, umożliwiających wykonywanie obowiązków zawodowych. Oferta znacznej części hoteli skierowana jest do biznesu i gości będących w podróży służbowej. Odpowiedni wygląd pokoi i infrastruktura teleinformatyczna to nie wszystko. Obok specjalnych przestrzeni zaaranżowanych z myślą o osobach podróżujących służbowo i pracujących zdalnie, standardem stają się tak zwane business corners. Są to komfortowe, ergonomiczne miejsca, które znajdują się we wspólnej powierzchni hotelowej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY