REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Akademickie Centrum Designu powstanie w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2016 13:39
fot. Fotolia

Za dwa lata powstanie w Łodzi siedziba Akademickiego Centrum Designu, które ma stać się centrum kontaktu projektantów mody i wzornictwa przemysłowego oraz miejscem spotkań studentów szkół artystycznych z całego kraju z przedstawicielami biznesu.

REKLAMA

Centrum powstaje w zabytkowym budynku dawnej szkoły na Księżym Młynie, a koszt rewitalizacji, przebudowy oraz wyposażenia ACD to około 35 mln zł.

Akademickie Centrum Designu to inwestycja realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ale Centrum ma integrować wydziały projektowe ośmiu polskich, publicznych uczelni artystycznych. "Chcemy stworzyć nowoczesny ośrodek, który nie tylko kształciłby studentów, ale przybliżałby wszystkim, a przede wszystkim właścicielom firm produkcyjnych, nowoczesne techniki i technologie związane z designem i sztuką" - powiedział PAP p.o. dyrektora ACD Piotr Statucki.

Jak zauważył ACD ma przygotowywać studentów do efektywnej współpracy z przemysłem w trakcie studiów i po ich zakończeniu oraz wspierać właścicieli firm w zdobywaniu funduszy na badania naukowe w zakresie zastosowania nowoczesnych rozwiązań wzorniczych w przemyśle.

Na działce, którą uczelnia otrzymała od miasta, znajduje się trzykondygnacyjny budynek szkolny, sala gimnastyczna i przybudówki - łączna powierzchnia budynków to prawie 2,1 tys. m kw. Rewitalizacja trwa od półtora roku, a zakończono już prace przy konstrukcjach budowlanych wewnątrz budynku.

"Zostały wymienione wszystkie stropy, mury nośne, zrekonstruowano i wykonano w części od nowa dach, zrekonstruowane zostały wszystkie klatki schodowe i wykonano konstrukcję dwóch szybów windowych" - opisywał Statucki.

Zrewitalizowana została w całości południowa elewacja z cegieł, wymieniono drewniane okna i stolarkę drzwiową - wszystkie prace odbywają się w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. "Estetyka naszej elewacji musi współgrać z famułami, które są sukcesywnie odnawiane na osiedlu Księży Młyn" - podkreślił szef ACD.

W tym roku ma się zakończyć rewitalizacja całej elewacji budynku wraz z wymianą wszystkich okien - uczelnia posiada na to środki zarezerwowane w budżecie przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie ASP w Łodzi będzie występować o 5 mln euro dotacji ze środków unijnych, bowiem rewitalizacja i wyposażenie ACD jest na liście inwestycji w Kontrakcie Terytorialnym dla Regionu Łódzkiego.

"Będziemy występować do MKiDN o środki na dokończenie prac budowlanych, wykończenie wnętrz i zakup wyposażenia ACD. Wniosek powinien zostać złożony do kwietnia 2016 roku" - dodał Statucki. W sumie budowa wraz z wyposażeniem ma kosztować około 35 mln zł. Plan zakłada, że ACD ma być gotowe do połowy 2018 r., ale niewykluczone, że uda się przyspieszyć tę inwestycję o kilka miesięcy.

Akademickie Centrum Designu powstało w 2014 r. i skupia wydziały wzornictwa przemysłowego i designu z ośmiu państwowych uczelni artystycznych w kraju. Studenci będą w nim realizować prace badawczo - rozwojowe przeznaczone dla przemysłu. W Centrum organizowane mają być kursy i szkolenia. Ośrodek ma też współpracować z zagranicznymi placówkami naukowymi.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY