Anna Seitzberg, Tillberg Design of Sweden: Nie wszystkie długowieczne budynki są zrównoważonePropertyNews.pl - 13-02-2020 17:00


Ponadczasowość w architekturze jest cenna, ale nie wszystkie długowieczne budynki są zrównoważone. Rozwiązania zaprojektowane na krótszy okres czasu też mogą mieć ten walor – uważa Anna Seitzberg, Senior Interior Designer Tillberg Design of Sweden.

{film;16890}

 Czy tylko architektura ponadczasowa może być zrównoważona?

- Niekoniecznie. Jestem Szwedką. W Szwecji kochamy stare budynki, ale one przeważanie nie są zrównoważone. Wiele ich elementów, jak choćby instalacje elektryczne, wymaga renowacji, która jest kosztowna, ponieważ budynki te zbudowano w zgodzie z minioną modą – tłumaczy Anna Seitzberg, Senior Interior Designer Tillberg Design of Sweden.

Jednak ponadczasowość jest w architekturze cenna. To przeciwieństwo mody, kojarzonej z sezonowymi trendami, które bywają pułapką dla projektantów.  

- Sądzę, że należy utrzymać pewien niezmienny standard. Droższe produkty, o bardziej skomplikowanej konstrukcji, powinny być klasyczne i długotrwałe. Natomiast pojedyncze rzeczy, które łatwo zastąpić, mogą być bardziej na czasie. Jest to bardzo prosty sposób, który pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas podczas remontu i urządzania wnętrz, a jednocześnie prowadzi do zamierzonego efektu. Jednak trzeba to robić uważnie, proponując jedynie tym klientom, którzy będą chcieli słuchać rad projektanta – wyjaśnia Anna Seitzberg.