REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 mar 2017 13:36
Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!
fot. mat. prasowe
Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!
Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!
Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!
Aranżując wnętrze nie zapomnij o… powietrzu!

Człowiek wykonuje codziennie około 22 tysiące oddechów. Z każdym z nich, oprócz życiodajnego tlenu, do organizmu przenika również mnóstwo zanieczyszczeń, które nie są obojętne dla zdrowia. Dlatego tak ważna jest dbałość o jakość powietrza, zwłaszcza wewnętrznego – w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy bowiem nawet 90 proc. swojego czasu. Co możemy zrobić, żeby poprawić jego jakość?

REKLAMA

Przykładamy coraz większą wagę do aranżacji wnętrz w których przebywamy zapominając nierzadko o tym, co niewidoczne dla oczu, zawieszone w powietrzu, którym oddychamy. A może zawierać ono toksyczne substancje – nawet w znacznie większym stężeniu niż na zewnątrz. Jedną z nich jest formaldehyd, który Amerykańska Agencja ds. Ochrony Środowiska wymienia jako główny środek zanieczyszczający powietrze w pomieszczeniach. Przyczynia się on m.in. do pogorszenia stanu organizmu ludzkiego: ogólnego osłabienia, częstych infekcji, alergii, problemów z układem oddechowym.

Niebezpieczny formaldehyd

Stan czystości atmosfery w Polsce pozostawia wiele do życzenia, media biją na alarm w związku z przekroczonymi normami smogowymi. Nie można tego faktu bagatelizować. Jednak jednym z największych zagrożeń dla organizmu człowieka jest niska jakość powietrza wewnętrznego. Okazuje się, że we wnętrzach naszych domów, biur czy innych budynków użyteczności publicznej, w których od czasu do czasu przebywamy, znajduje się wiele lotnych zanieczyszczeń, pochodzących z tapet, mebli, wykładzin czy sprzętu elektrycznego. Wśród nich najpopularniejszy jest formaldehyd, czyli bezbarwny gaz zbudowany z wodoru, węgla i tlenu o silnym zapachu, powszechnie stosowany w przemyśle. Chociaż formaldehyd występuje naturalnie w środowisku, to w dużych stężeniach może okazać się toksyczny.

– Formaldehyd to jeden z najczęściej identyfikowanych lotnych związków chemicznych w powietrzu wewnętrznym, które emitowane są z materiałów budowlanych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar. W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli. Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami zaliczyła go ponadto do substancji kancerogennych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej. Warto poszukać skutecznych rozwiązań, które zneutralizują formaldehyd w naszym najbliższym otoczeniu.

Sprytne filtry powietrza

W służbie poprawy jakości powietrza wewnętrznego, warto postawić na inteligentne rozwiązanie. Jednym z nich może być farba do wnętrz o formule pochłaniania formaldehydu. Nie tak dawno na polski rynek taką farbę wprowadził do portfolio Magnat. – Najnowszy produkt z naszego portfolio został wyposażony w nowoczesną technologię Formashield. Unikalna receptura sprawia, że szkodliwy formaldehyd (HCHO) zostaje wyłapany z powietrza, a następnie zamieniony – podczas procesu chemicznego –  w cząsteczki pary wodnej. Podczas cyrkulacji powietrza są one usuwane na zewnątrz pomieszczeń, co zapewnia redukcję formaldehydu nawet o 98 proc. Dzięki temu pomieszczenia zyskują zdrowszy, korzystny dla człowieka mikroklimat. Można bezpiecznie oddychać pełną piersią – tłumaczy Anna Szymaszek, specjalista ds. PR Produktowego FFiL Śnieżka SA. Produkt sprawdzi się zwłaszcza w sypialni i pokojach dziecięcych a także w biurze, w miejsach którym spędzamy dużo czasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY