REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekcie, stwórz swoją własną mozaikę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 wrz 2015 12:42
Architekcie, stwórz swoją własną mozaikę
fot. Trufle Mozaiki
Architekcie, stwórz swoją własną mozaikę
Architekcie, stwórz swoją własną mozaikę

Trufle Mozaiki - studio projektowe opracowało interesującą technologię pozwalającą na przygotowanie mozaiki według dowolnego wzoru.

REKLAMA

Śląsk. To tutaj grupa inżynierów, programistów i artystów stworzyła rozwiązanie pozwalające każdemu na wyprodukowanie własnej szklanej mozaiki w oparciu o dowolną grafikę lub zdjęcie. Wybrany wzór jest przetwarzany na mozaikę z kostek 23 mm × 23 mm za pomocą oprogramowania komputerowego. W ramach współpracy z Trufle Mozaiki architekci mogą je otrzymać bezpłatnie. Aby ułatwić współpracę z inwestorem, otrzymują ponadto próbkę zaprojektowanej przez siebie mozaiki do oceny. Zaakceptowana przez inwestora mozaika zostaje następnie odtworzona na kostkach przez robota. Gotowy produkt opuszcza pracownię w formie ponumerowanych arkuszy, gotowy do samodzielnego montażu według dołączonej instrukcji.

Choć studio specjalizuje się w realizacji mozaiki na zamówienie, w ramach współpracy z młodymi artystkami — absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Krakowie — przygotowało także trzy własne inspiracyjne kolekcje: „Refleksy”, „Etno” oraz „Ogród”. Zgodnie z ideą indywidualizacji, którą projektanci realizują od samego początku powstania pracowni, prezentowane wzory nie są formą zamkniętą. Motyw z wybranej kolekcji można dowolnie zmieniać pod względem zastosowanej kolorystyki, proporcji oraz wielkości.

W najnowszej kolekcji „Ogród” autorstwa Aleksandry Harazin główną rolę gra motyw kwiatowy. Koncept florystyczny zaprojektowano na wzór systemu modułowego. Bawiąc się skalą i barwą, możemy stworzyć swój własny kwietnik. Dla inspiracji przygotowano pięć wariantów kolorystycznych. Wśród nich są m.in. subtelne pastele (mięta i róż) oraz pasująca do wnętrz skandynawskich paleta marynistyczna.

Modne w tym roku akcenty ludowe odnajdziemy z kolei w kolekcji „Etno”. Wzory Ewy Skrzypiec powstały z inspiracji folklorem i minimalistycznym designem. To mozaiki wyplecione i wydziergane, utrzymane w stylistyce geometrycznego haftu. Niczym tkanina otulają całe wnętrze lub tylko jego fragment. W formie kontrastu dobrze je zestawić z surową i oszczędną aranżacją nowoczesnych wnętrz.

Jeszcze inna jest kolekcja „Refleksy” projektu Aleksandry Krzanowskiej. Prace z tego zbioru przypominają dzieła neoimpresjonistów — kompozycje drobnych, gęsto rozmieszczonych różnobarwnych punktów naniesionych na płótno czubkiem pędzla. Poszczególne wzory zmieniają się niczym polski krajobraz w zależności od pór roku. Ta subtelna zabawa barwą, światłem i nastrojem tworzy z mozaiki pejzaż, który może wypełnić ścianę np. w łazience.

Mozaika od Trufle Mozaiki sprawdzi się zarówno przy okładzinach ściennych (wersja błyszcząca i matowa), jak i na podłogach (tylko wersja matowa). Ze względu na możliwość łatwego wykańczania powierzchni profilowanych, nadaje się do obudowy wanny, ścian basenów i saun, czy też wklęsłego wnętrza prysznica. Oprócz sfery mokrej, można ją stosować również w miejscach narażonych na skoki temperatury, jak np. kominek oraz ściana nad kuchnią, a także na dworze. Mozaika jest produkowana w Polsce na bazie stłuczki szklanej oraz naturalnych pigmentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY